We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect AUDLG1G audio cable 1 m 3.5mm Black
SKU
AUDLG1G
£2.86
£2.38
In stock
0 available
SKU: AUDLG1G
EAN: 5711783993650
Headphone & Audio Extension Cable; 3.5 mm Minijack Male-Female, 1 mHeadphone & Audio Extension Cable; 3.5 mm Minijack Male-Female, 1 m
- 3.5 mm male (3-pin, stereo) - 3.5 mm female (3-pin, stereo)
- Gold plated
Category: Audio Cables
| Connector 2 | 3.5mm |
|---|---|
| Connector 1 | 3.5mm |
| Cable length | 1 m |
| SKU | AUDLG1G |
| EAN | 5711783993650 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
for use as extension cord for Minijack cables for audio applications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 12 g |
| Package weight | 22 g |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 12 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 22 g |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 12 mm |
| Weight | 12 g |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect AUDLG1G audio cable 1 m 3...
£2.86
£2.38
|
Cables Direct 2xRCA, 10m audio cable B...
£2.69
£2.24
|
Popular
Cables Direct 1TT-10 audio cable 10 m...
£2.35
£1.96
|
New
Cables Direct 2TR-310 audio cable 10 m...
£2.46
£2.05
|
Recommended
Cables Direct 2TT-15 audio cable 15 m...
£3.43
£2.86
|
Hot Product
Cables Direct 2TT-10 audio cable 10 m...
£2.29
£1.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AUDLG1G
|
2RR-210
|
1TT-10
|
2TR-310
|
2TT-15
|
2TT-10
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm
|




