We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect AUDLC3G audio cable 3 m 3.5mm 2 x RCA Black
SKU
AUDLC3G
£4.27
£3.56
In stock
0 available
SKU: AUDLC3G
EAN: 5705965854860
Audio Adapter Cable; 3.5 mm Minijack to 2 x RCA Male, 3 mAudio Adapter Cable; 3.5 mm Minijack to 2 x RCA Male, 3 m
- 3.5 mm male (3-pin, stereo) - 2 x RCA male (audio left/right)
Category: Audio Cables
| Connector 2 | 2 x RCA |
|---|---|
| Connector 1 | 3.5mm |
| Cable length | 3 m |
| SKU | AUDLC3G |
| EAN | 5705965854860 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
for connecting devices with a headphone jack to stereo systems, amplifiers or speakers with an RCA input
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 2 x RCA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 68 g |
| Package weight | 78 g |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 25 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 78 g |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 25 mm |
| Weight | 68 g |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Microconnect AUDLC3G audio cable 3 m 3...
£4.27
£3.56
|
New
Cables Direct 2RR3-15 audio cable 15 m...
£4.54
£3.78
|
Cables Direct 2TR-320 audio cable 20 m...
£4.38
£3.65
|
Recommended
Cables Direct 2TT-15 audio cable 15 m...
£3.43
£2.86
|
Bestseller
Sandberg Optical Toslink-Toslink, 1.8m
£6.35
£5.29
|
Popular
StarTech.com 12 ft PC Speaker Extensio...
£4.69
£3.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AUDLC3G
|
2RR3-15
|
2TR-320
|
2TT-15
|
505-40
|
MU12MF
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Sandberg
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
3.5mm
|
3 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
2 x RCA
|
3 x RCA
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
TOSLINK
|
3.5mm
|





