We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect AUDLC2G audio cable 1.5 m 3.5mm 2 x RCA Black
SKU
AUDLC2G
£2.12
£1.77
In stock
0 available
SKU: AUDLC2G
EAN: 5705965854853
Audio Adapter Cable; 3.5 mm Minijack to 2 x RCA Male, 1.5 mAudio Adapter Cable; 3.5 mm Minijack to 2 x RCA Male, 1.5 m
- 3.5 mm male (3-pin, stereo) - 2 x RCA male (audio left/right)
Category: Audio Cables
| Connector 2 | 2 x RCA |
|---|---|
| Connector 1 | 3.5mm |
| Cable length | 1.5 m |
| SKU | AUDLC2G |
| EAN | 5705965854853 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
for connecting devices with a headphone jack to stereo systems, amplifiers or speakers with an RCA input
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 2 x RCA |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Package weight | 44 g |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 18 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 44 g |
| Package width | 199 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 18 mm |
| Weight | 40 g |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect AUDLC2G audio cable 1.5 m...
£2.12
£1.77
|
Cables Direct 2xRCA, 10m audio cable B...
£2.69
£2.24
|
Recommended
Cables Direct 1TT-10 audio cable 10 m...
£2.35
£1.96
|
New
Cables Direct 2TR-310 audio cable 10 m...
£2.46
£2.05
|
Popular
Cables Direct 2TT-10 audio cable 10 m...
£2.29
£1.91
|
Hot Product
Sandberg MiniJack Cable M-M 2 m
£3.18
£2.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AUDLC2G
|
2RR-210
|
1TT-10
|
2TR-310
|
2TT-10
|
501-24
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Sandberg
|
| Connector 1 |
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm TRS
|
| Connector 2 |
2 x RCA
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm TRS
|





