We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect AUDALS015 audio cable 0.2 m 3.5mm 2 x 2.5mm Black
SKU
AUDALS015
£2.45
£2.04
In stock
0 available
SKU: AUDALS015
EAN: 5712505030400
Audio Headset Adapter Cable, 0.20mAudio Headset Adapter Cable, 0.20m
- 3.5mm Male 4-pin to 2 x 3.5mm
- The Pin assignment of the adapter works as Apple Apple iPod Touch 2G above, the iPhone (3G, 3GS, 4, 4S, 5, etc.), MacBook Pro, MacBook Air, HTC smartphones (such as Legend), and in some Lenovo notebooks (eg Thinkpad T510 series) and DELL-Latitude laptops.
Category: Audio Cables
| Connector 2 | 2 x 3.5mm |
|---|---|
| Connector 1 | 3.5mm |
| Cable length | 0.25 m |
| SKU | AUDALS015 |
| EAN | 5712505030400 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Audio Headset cable enables the connection of a conventional computer headsets to the 4-pin audio output. It could be smartphones, mobilephones or laptops.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.2 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 2 | 2 x 2.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Package weight | 16 g |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 15 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 16 g |
| Package width | 158 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 15 mm |
| Weight | 10 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect AUDALS015 audio cable 0.2...
£2.45
£2.04
|
Cables Direct 2xRCA, 10m audio cable B...
£2.69
£2.24
|
Popular
Cables Direct 1TT-10 audio cable 10 m...
£2.35
£1.96
|
New
Cables Direct 2TR-310 audio cable 10 m...
£2.46
£2.05
|
Recommended
Cables Direct 2TT-15 audio cable 15 m...
£3.43
£2.86
|
Hot Product
Cables Direct 2TT-10 audio cable 10 m...
£2.29
£1.91
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AUDALS015
|
2RR-210
|
1TT-10
|
2TR-310
|
2TT-15
|
2TT-10
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
3.5mm
|
| Connector 2 |
2 x 2.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
2 x RCA
|
3.5mm
|
3.5mm
|




