We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect AK 5029 power cable Black 0.6 m C13 coupler C14 coupler
SKU
AK 5029
£2.64
£2.20
In stock
0 available
SKU: AK 5029
EAN: 8716065113884
PowerCord 0.6m C13-C14PowerCord 0.6m C13-C14
Category: Power Cables
| SKU | AK 5029 |
|---|---|
| EAN | 8716065113884 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Looking for a great connection?
With MicroConnect you get:
- Great products at a great value
- 25 years warranty
- Short delivery time
- Easy access to the part you want through our cable guide
With MicroConnect you get:
- Great products at a great value
- 25 years warranty
- Short delivery time
- Easy access to the part you want through our cable guide
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.6 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.6 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 92 g |
| Packaging data | |
| Package width | 276 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 92 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect AK 5029 power cable Black...
£2.64
£2.20
|
Cables Direct RB-249 power cable Black...
£2.46
£2.05
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Hot Product
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.26
£1.88
|
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.74
£3.12
|
Recommended
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.74
£3.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK 5029
|
RB-249
|
2119140
|
90ACC1885
|
301152
|
371131
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
Datalogic
|
Manhattan
|
Manhattan
|





