We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microchip Technology 2280100-R Serial Attached SCSI (SAS) cable 0.8 m 6 Gbit/s Multicolour, White
SKU
2280100-R
£28.94
£24.12
In stock
0 available
SKU: 2280100-R
EAN: 0760884157077
mini-SAS HD ×4 (SFF-8643) - 4 ×1 SAS, 0.8 mmini-SAS HD ×4 (SFF-8643) - 4 ×1 SAS, 0.8 m
- Order number: 2280100-R
- Length: 0.8 meters
- Connectivity type: SAS/SATA
- Compatible products: HBA 1000 Series and Series 8/8Q RAID adapters (also suitable for Series 7/7Q/7H/7He and Series 6 adapters, retaining 6 Gb/s speed)
Category: Serial Attached SCSI (SAS) Cables
| SKU | 2280100-R |
|---|---|
| EAN | 0760884157077 |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Availability | In Stock |
This is an internal mini-SAS HD ×4 (SFF-8643) to 4 ×1 SAS adapter-based fan-out cable with sideband signals (SFF-8482) to connect a SAS/SATA adapter to to SAS disks or a SAS/SATA backplane.
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate (max) | 6 Gbit/s |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Compatible products | HBA 1000 Series, Series 8/8Q RAID, Series 7/7Q/7H/7He |
| Connector 2 | 4 ×1 SAS |
| Connector 1 | mini-SAS HD ×4 (SFF-8643) |
| Product colour | Multicolour, White |
| Cable length | 0.8 m |
| Technical details | |
| Compatible products | HBA 1000 Series, Series 8/8Q RAID, Series 7/7Q/7H/7He |
| Cable length | 0.8 m |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Multicolour, White |
| Ports & interfaces | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | 4 ×1 SAS |
| Connector 1 | mini-SAS HD ×4 (SFF-8643) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.8 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microchip Technology 2280100-R Serial...
£28.94
£24.12
|
Popular
StarTech.com 50cm Serial Attached SCSI...
£24.04
£20.03
|
Cables Direct SS-271 Serial Attached S...
£25.24
£21.03
|
Recommended
StarTech.com 2m External Mini SAS Cabl...
£29.44
£24.53
|
StarTech.com 50cm SFF-8087 to 4x SATA...
£23.54
£19.62
|
StarTech.com Internal Mini-SAS Cable -...
£29.38
£24.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2280100-R
|
SAS8087S450
|
SS-271
|
ISAS88882
|
SAS8087S4R50
|
SAS87431M
|
| Manufacturer |
Microchip Technology
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





