We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MediaRange MRBAT117 household battery Single-use battery SR41 Alkaline
SKU
MRBAT117
£9.53
£7.94
In stock
0 available
SKU: MRBAT117
EAN: 4260459610373
MediaRange Premium Alkaline Coin Cells, AG3|LR41|1.5V, Pack 10MediaRange Premium Alkaline Coin Cells, AG3|LR41|1.5V, Pack 10
- Type: alkaline LR41
- Size: AG3
- Dimensions: ø7,9 x 3,6mm
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 31mAh
- 0% cadmium and mercury
- Packaging: 10 pack
- Latest alkaline technology
- Continuous power supply
- Long-lasting power
- Excellent reliability
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery size | SR41 |
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | MRBAT117 |
| EAN | 4260459610373 |
| Manufacturer | MediaRange |
| Availability | In Stock |
MediaRange premium alkaline batteries are perfect for devices with high power consumption and continual use. The state-of-the-art alkaline technology provides maximum quality and supplies your devices with continuous power.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | SR41 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Battery capacity | 31 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Battery capacity | 31 mAh |
| Product colour | Silver |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Height | 3.6 mm |
| Diameter | 7.9 mm |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 2.8 mm |
| Package height | 158 mm |
| Package weight | 11 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 2.8 mm |
| Package height | 158 mm |
| Package weight | 11 g |
| Technical details | |
| Shape | Round |
| Colour | No |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 183 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 322 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.2 kg |
| Other features | |
| Shape | Round |
| Colour | No |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
MediaRange MRBAT117 household battery...
£9.53
£7.94
|
Recommended
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Hot Product
Q-CONNECT KF10848 household battery
£12.18
£10.15
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
Popular
Energizer CR2430 Single-use battery Li...
£7.93
£6.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MRBAT117
|
636106
|
KF00644
|
KF10848
|
KF10849
|
637991
|
| Manufacturer |
MediaRange
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|





