We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MediaRange MRBAT102 household battery Single-use battery AAA Alkaline
SKU
MRBAT102
£7.93
£6.61
In stock
0 available
SKU: MRBAT102
EAN: 4260283111602
MediaRange Premium Alkaline Batteries, Micro AAA|LR03|1.5V, Pack 10MediaRange Premium Alkaline Batteries, Micro AAA|LR03|1.5V, Pack 10
- Type: alkaline LR03
- Size: micro AAA
- Dimensions: ø11x45mm
- Voltage: 1.5V
- Capacity: 724mAh
- 0% cadmium and mercury
- Packaging: 10 pack
- Latest alkaline technology
- Continuous power supply
- Long-lasting power
- Excellent reliability
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Alkaline |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | MRBAT102 |
| EAN | 4260283111602 |
| Manufacturer | MediaRange |
| Availability | In Stock |
MediaRange premium alkaline batteries are perfect for devices with high power consumption and continual use. The state-of-the-art alkaline technology provides maximum quality and supplies your devices with continuous power.
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | AAA |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery level indicator | No |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Battery capacity | 724 mAh |
| Product colour | Black, Blue |
| Battery technology | Alkaline |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Features | |
| Battery level indicator | No |
| Easy to open | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to hold | Yes |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Heavy metals free | Cd (cadmium), Hg (mercury) |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 10 pc(s) |
| Battery capacity | 724 mAh |
| Product colour | Black, Blue |
| Battery technology | Alkaline |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Other features | |
| Easy to open | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to hold | Yes |
| Battery form factor | Cylindrical |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
MediaRange MRBAT102 household battery...
£7.93
£6.61
|
Hot Product
Energizer Industrial Single-use batter...
£7.62
£6.35
|
Recommended
Q-CONNECT KF00644 household battery
£7.80
£6.50
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
Popular
Varta 2x CR2430 Single-use battery Lit...
£6.35
£5.29
|
New
Energizer CR2430 Single-use battery Li...
£7.93
£6.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MRBAT102
|
636106
|
KF00644
|
KF10849
|
06430101402
|
637991
|
| Manufacturer |
MediaRange
|
Energizer
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Varta
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
N/A
|
N/A
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Alkaline
|
Alkaline
|
N/A
|
N/A
|
Lithium
|
Lithium
|





