We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech C920e HD 1080p Webcam
- Ideal FOV for individual users – With a 78° fixed field of view, the C920e webcam displays the user in a well-balanced frame, while also providing sufficient room to visually share projects and other items of interest.
- Rich natural sound – The C920e webcam features two integrated omnidirectional microphones that capture your audio clearly from up to one metre away, so your voice always sounds natural and clear.
- Keep sharp, automatically – Built-in HD autofocus ensures you’re seen clearly throughout your video calls. With automatic light correction, C920e delivers optics that help you look good in all your video meetings.
- Privacy at your fingertips – The C920e webcam features a detachable privacy screen that flips up and down to cover or expose the lens. A simple glance at the cover confirms if the lens is able to see into your space or not.
- Business-ready by design – The C920e webcam works with all popular video-calling applications to ensure compatibility and seamless integration in the workplace.
- Versatile mounting options – C920e is designed with a sturdy, adjustable clip that makes it easy to mount on any laptop or external monitor. Plus, 1/4" threads provide versatility to mount the webcam on a tripod.
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera HD type | Full HD |
| SKU | 960-001360 |
| EAN | 0097855162045 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | In Stock |
Logitech C920e HD 1080p Webcam BLK
1080p business webcam perfect for mass deployment.
Look Professional. Everywhere.
C920e is a work-from-anywhere HD 1080p webcam that surpasses the video and sound quality provided by most laptops. Step up to professional-quality video collaboration at a price point ideal for deployment at scale.
You. Perfectly Framed.
C920e is ideal for displaying individuals in a well-balanced frame. The fixed 78? field of view captures a “just-right” view of the user and their environment while also providing sufficient room to visually share projects and other items of interest.
Activate Mics Whenever Needed
C920e includes dual integrated omnidirectional mics that can be easily enabled with the Logi Tune Desktop app. When activated the mics are optimized to clearly capture audio from up to one meter away.
Keep Sharp Automatically
Built-in HD autofocus ensures you’re seen clearly throughout your video calls. Working in tandem with automatic light correction C920e delivers optics that help you look good in all your video meetings.
Take Control With Tune Desktop
The Logi Tune Desktop app simplifies personal device control and customization on select models including C920e. The mini app works unobtrusively on your screen for uninterrupted video collaboration including activation of the C920e dual integrated mics zoom control color adjustment and easy download of firmware updates.
Certified For Business
C920e is Certified for Microsoft Teams Zoom Google Meet and works with other popular applications including BlueJeans GoTo Meeting Pexip and RingCentral to ensure compatibility and seamless integration in the workplace.
Versatile Mounting Options
Mount the webcam wherever it works best: screen notebook or tabletop. C920e is designed with a sturdy adjustable clip that makes it easy to mount on any laptop or external monitor. Integrated tripod threads provide extra versatility to mount the webcam on a tabletop or full-size tripod as well.
Attachable Privacy Shade
C920e features an attachable privacy screen that flips up and down to cover or expose the lens. A simple glance at the physical cover confirms for sure if the lens is able to see into your space or not.
Logitech's Sustainability Promise
Logitech is committed to creating great customer experiences in ways that are sustainable for the planet and society.
In The Box:
• Webcam with 1.5 m attached USB-A cable
• Privacy shutter
• User documentation
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 78° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Diagonal field of view | 78° |
| Face tracking | No |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Auto focus | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Privacy type | Pop-up |
| Privacy camera | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Design | |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Lens material | Glass |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 94 mm |
| Depth | 71 mm |
| Height | 43.3 mm |
| Weight | 162 g |
| Weight (with stand) | 162 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Package width | 77 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package weight | 230.6 g |
| User guide | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Batteries included | No |
| Packaging content | Webcam with 1.5 m attached USB-A cable Privacy shutter User documentation |
| Box contents | Camera with attached 1.5 m (5 ft) cable Privacy shutter User documentation |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | Works with popular calling platforms Available with USB-A port |
| Microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 322 mm |
| Master (outer) case length | 333 mm |
| Master (outer) case height | 291 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.7 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Other features | |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Minimum system requirements | Works with popular calling platforms Available with USB-A port |
| Weight (with stand) | 162 g |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Logitech C920e HD 1080p Webcam
£80.94
£67.45
|
Hot Product
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£77.76
£64.80
|
New
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£77.76
£64.80
|
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£76.18
£63.48
|
Recommended
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£77.76
£64.80
|
Bestseller
Logitech C920 Pro HD Webcam
£73.80
£61.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001360
|
960-000767
|
960-000768
|
960-000960
|
960-000769
|
960-001055
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Megapixel |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3MP to 5MP
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|





