We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Logitech Brio 505
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
|---|---|
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera HD type | Full HD |
| SKU | 960-001459 |
| EAN | 5099206104884 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Logitech Brio 505 Graphite
Full HD 1080p webcam with light correction auto-framing and Show Mode.
Make video meetings easy from anywhere with Brio 505 a 1080p plug-and-play webcam certified by major video platforms.
Simplify Hybrid Meetings
Provide an easy plug-and-play hybrid meeting experience. Built by the leader in business webcams and certified for platforms like Microsoft Teams Google Meet and Zoom Brio 505 enables foolproof video meetings.
Made for business
Brio 505 is compatible with most video conferencing platforms and is certified for use with Microsoft Teams Google Meet Zoom.
A plug-and-play solution
Give employees a simple flawless meeting experience with a foolproof webcam that anyone can set up and use with ease.
Maximize Performance. Minimize Disruptions.
Support your hybrid workforce configure all your meeting rooms in one place and keep your Logitech video collaboration devices healthy and up to date with Sync. Monitor rooms devices and peripherals from anywhere and resolve problems before they impact a meeting.
Sustainability at Logitech
Logitech is committed to creating a more sustainable world. We are actively working to minimize our environmental footprint and accelerate the pace of social change.
Better together
Give employees tools that make hybrid work better without adding to the IT workload. The plug-and-play Brio 505 webcam joins a family of thoughtfully-designed Logitech peripherals — like Logi Dock MX Keys Mini Combo for Business that work neatly together for a simple powerful and stylish workspace.
In The Box:
• Brio 505 with attached USB-C cable
• Mount clip with removable mount adapter
• User documentation
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@60fps, 1920x1080@30fps |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Lens system | |
| Digital zoom | 4x |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 90° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| Zoom capability | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Graphite |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Diagonal field of view | 90° |
| Digital zoom | 4x |
| Face tracking | No |
| Zoom capability | Yes |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Resolution at capture speed | 1280x720@60fps, 1920x1080@30fps |
| Maximum frame rate | 60 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 4 MP |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Field of view modes quantity | 3 |
| Adjustable field of view | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Design | |
| Number of microphones | 2 |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Graphite |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Lens material | Glass |
| Microphone pick-up range | 1.22 m |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Depth | 31.5 mm |
| Height | 31.5 mm |
| Weight | 121 g |
| Weight (with stand) | 121 g |
| Clamp dimensions (W x D x H) | 45.8 x 65.1 x 25 mm |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 53 mm |
| Package height | 84 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 183 g |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| Cables included | USB Type C |
| Packaging content | Brio 505 with attached USB-C cable Mount clip with removable mount adapter User documentation |
| Box contents | Brio 505 with attached USB-C cable Mount clip with removable mount adapter User documentation |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 1.5 m |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum system requirements | Required: Available USB-C port Works with Windows, macOS, or ChromeOS and virtually any popular video calling platform. Logi Tune not available for ChromeOS. RightSight currently available only for Windows Certified for Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Works With Chromebook. (2GB RAM or more needed for 1080p video streaming and 1GB RAM is typically needed for streaming 720p) |
| Microphone | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Microphone pick-up range | 1.22 m |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case length | 281 mm |
| Master (outer) case height | 188 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.87 kg |
| Other features | |
| Minimum RAM | 1024 MB |
| Minimum system requirements | Required: Available USB-C port Works with Windows, macOS, or ChromeOS and virtually any popular video calling platform. Logi Tune not available for ChromeOS. RightSight currently available only for Windows Certified for Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Works With Chromebook. (2GB RAM or more needed for 1080p video streaming and 1GB RAM is typically needed for streaming 720p) |
| Weight (with stand) | 121 g |
You may also be interested in
| Product |
Logitech Brio 505
£94.43
£78.69
|
Bestseller
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£77.76
£64.80
|
Hot Product
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£77.76
£64.80
|
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£76.18
£63.48
|
Recommended
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£77.76
£64.80
|
Popular
Logitech C922 Pro Stream Webcam
£76.18
£63.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001459
|
960-000767
|
960-000768
|
960-000960
|
960-000769
|
960-001088
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Megapixel |
3MP to 5MP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|





