We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LogiLink USB-C to Apple MagSafe 2 charging cable, silver
SKU
PA0226
£33.32
£27.77
In stock
0 available
SKU: PA0226
EAN: 4052792057362
USB 3.2 Gen1 cable, USB-C/M to Magsafe2/M, PD, silver, 1.8 mUSB 3.2 Gen1 cable, USB-C/M to Magsafe2/M, PD, silver, 1.8 m
- Comply with USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed
- Support of USB-PD 3.0 (Power Delivery)
- Up to 61 W / 87 W power supply
- Compatible with MacBook Pro devices introduced from 2012 to 2015 and MacBook Air from 2012 to 2017
- 2x shielded
- Metal housing
- Nickel plated
Category: USB Cables
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Connector 2 | MagSafe 2 |
| Connector 1 | USB C |
| SKU | PA0226 |
| EAN | 4052792057362 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | In Stock |
Designed for travelers to quickly recharge Apple MagSafe 2 devices. The cable is compatible with MacBook Pro from 2012 to 2015 and MacBook Air from 2012 to 2017. A USB-C power adapter is available separately.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Compatible products | Apple MacBook Pro (2012-2015), Apple MacBook Air (2012-2017) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | MagSafe 2 |
| Cable length | 1.8 m |
| Product colour | Silver |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 87 W |
| Weight | 41 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 41 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | MagSafe 2 |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Compatible products | Apple MacBook Pro (2012-2015), Apple MacBook Air (2012-2017) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Silver |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
LogiLink USB-C to Apple MagSafe 2 char...
£33.32
£27.77
|
Zebra USB2.0 - miniUSB2.0 USB cable US...
£28.39
£23.66
|
Bestseller
Lindy 12m USB 2.0 Active Extension Pro
£35.30
£29.42
|
Hot Product
Lindy 8m USB 2.0 Active Extension Pro
£30.31
£25.26
|
Popular
Lindy 20m USB 2.0 Active Extension
£29.86
£24.88
|
Recommended
StarTech.com 50ft (15m) Active USB 2.0...
£35.62
£29.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PA0226
|
P1031365-055
|
42782
|
42780
|
42631
|
USB2HAB50AC
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Zebra
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| Connector 2 |
MagSafe 2
|
Mini-USB B
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB B
|
| USB version |
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|





