We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 3m UK 3 Pin Plug To Right Angled IEC C7 Mains Power Cable, Black
SKU
30457
£5.95
£4.96
In stock
0 available
SKU: 30457
EAN: 4002888304573
3m UK 3 Pin Plug To Right Angled IEC C7 Mains Power Cable, Black3m UK 3 Pin Plug To Right Angled IEC C7 Mains Power Cable, Black
Category: Power Cables
| SKU | 30457 |
|---|---|
| EAN | 4002888304573 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | In Stock |
The Lindy right angled cables is ideal for the newer types of flat TV's that are on the market at the moment. The angled connector sits comfortably behind your TV and allows your LED or LCD TV to be placed closer to the wall.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Certification | RoHS, REACH, CE |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Maximum current | 3 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 3 A |
You may also be interested in
| Product |
New
Lindy 3m UK 3 Pin Plug To Right Angled...
£5.95
£4.96
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
Recommended
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30457
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





