We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 31801 USB cable USB 2.0 1 m USB B Grey
SKU
31801
£4.03
£3.36
In stock
0 available
SKU: 31801
EAN: 4002888318013
USB 2.0 cable type B/B extension, light-grey, 1mUSB 2.0 cable type B/B extension, light-grey, 1m
- USB cable, USB 2.0-compatible, suitable for installation in cable ducts.
- High/Full/Low-speed USB double-shielded, type approved up to 480 MBit/s.
- LINDY Design, light-grey with red anti-kink protection
- Lengths from 0.5 m to 2m
Category: USB Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB B |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 31801 |
| EAN | 4002888318013 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | In Stock |
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB B |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 1 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Grey |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB B |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Product colour | Grey |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Grey |
| USB connector type | USB Type-B |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lindy 31801 USB cable USB 2.0 1 m USB...
£4.03
£3.36
|
Cables Direct USB2-025 USB cable 5 m U...
£3.32
£2.77
|
Recommended
Cables Direct USB3-822BL USB cable USB...
£3.25
£2.71
|
New
Cables Direct USB3-803BL USB cable 3 m...
£4.13
£3.44
|
Bestseller
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£4.64
£3.87
|
Hot Product
StarTech.com 6in USB 2.0 Extension Ada...
£4.03
£3.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
31801
|
USB2-025
|
USB3-822BL
|
USB3-803BL
|
USBMBADAPT
|
USBEXTAA6IN
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
N/A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
N/A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|





