We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 2m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable
SKU
30312
£4.07
£3.39
In stock
0 available
SKU: 30312
EAN: 4002888303125
2m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable2m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable
- Can be used to convert IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) devices
- IEC C14 to IEC C7 (Figure 8)
- Fully moulded connectors
- VDE approved
Category: Power Cables
| SKU | 30312 |
|---|---|
| EAN | 4002888303125 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | In Stock |
The Lindy C14 to C7 Cable is suitable for powering devices that have a C7 connector from a PC PSU or UPS.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Lindy 2m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8)...
£4.07
£3.39
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Hot Product
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Popular
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30312
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
2119140
|
PXT101EUR
|
42T5008
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
StarTech.com
|
Lenovo
|





