We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitter Extension Cable, Black
SKU
30427
£6.77
£5.64
In stock
0 available
SKU: 30427
EAN: 4002888304276
2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitter Extension Cable, Black2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitter Extension Cable, Black
- 1 x UK 3 Pin Plug (2m) to IEC C5 & IEC C7 (0.5m)
- Fully moulded with 5A fuse
- Total length: 2.5m
- Colour: Black
- 10 year warranty
Category: Power Cables
| SKU | 30427 |
|---|---|
| EAN | 4002888304276 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | In Stock |
The Lindy IEC splitter cables are ideal for powering multiple devices from one IEC power source. Suitable for use with PC's, printers, monitors, audio equipment and amps.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | RoHS, REACH, CE |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Maximum current | 5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 5 A |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 &am...
£6.77
£5.64
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30427
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
42T5008
|
88544
|
88546
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|





