We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexmark C540X75G Toner waste box, 18K pages for IBM InfoPrint Color 1824/Lexmark C 540/Lexmark C 544/Lexmark CS 310/Lexmark CX 310
| Capacity | 18000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| SKU | C540X75G |
| EAN | 0734646074148 |
| Manufacturer | Lexmark |
| Availability | In Stock |
Yield: Up to 18,000 color pages or 36,000 black pages based on approximately 5% coverage per color at factory default settings.
- True: Accurate technology. Genuine quality. Environmental focus. It's our nature.
- Image: Crisp print. Professional documents. Great Impressions. Project your character.
- Always: Dependable. Page after page. Year after year. Count on Lexmark.
Compatible Printers: Lexmark XC 2130, Lexmark CS 310 dn, Lexmark CX 317 dn, Lexmark CS 410 dn, Lexmark CS 317 dn, IBM Infoprint Color 1824 DN, Lexmark CS 517 de, Lexmark XC 2100 Series, Lexmark X 546 DTN, Lexmark X 544 DTN, Lexmark CX 410 de, Lexmark CS 417 dn, IBM Infoprint Color 1836 MFP, Lexmark CX 317 de, Lexmark C 2132, IBM Infoprint Color 1825, Lexmark CX 310 n, Lexmark CX 417 de, Lexmark CX 517 de, Lexmark C 546 DTN, Lexmark Optra C 544 DTN, Lexmark X 548 DE, Lexmark CX 510 dthe, Lexmark XC 2132, Lexmark Optra C 544 DW, Lexmark CS 310 n, Lexmark Optra C 540 N, Lexmark CS 410 n, Lexmark X 544 DW, Lexmark C 543 DN, Lexmark Optra C 544 DN, IBM Infoprint Color 1824, Lexmark C 544 DW, Lexmark C 544 DTN, IBM Infoprint Color 1824 N, Lexmark Optra C 543 DN, Lexmark X 548 DTE, IBM Infoprint Color 1824 DW, Lexmark X 544 DN, Lexmark C 544 N, Lexmark CS 410 dtn, Lexmark CX 310 dn, Lexmark C 544 DN, IBM Infoprint Color 1826 MFP, Lexmark X 543 DN, Lexmark CX 410 dte, Infoprint Solutions Company Infoprint Color 1826 MFP, Lexmark X 544 N, Lexmark C 544 Series, Lexmark Optra C 544 N, Lexmark CX 510 dhe, Lexmark CX 510 de, Infoprint Solutions Company Infoprint Color 1824, Lexmark CS 510 de, Lexmark C 540 N, Lexmark CX 410 e, IBM Infoprint Color 1825 DT, IBM Infoprint Color 1824 Series, Lexmark CS 510 dte, Lexmark Optra C 546 DTN
| Features | |
|---|---|
| Page yield (colour) | 18000 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page yield | 36000 pages |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Lexmark C540, C543, C544, X543, X544 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 465 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 554 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 465 mm |
| Package depth | 192 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 554 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Page yield (colour) | 18000 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page yield | 36000 pages |
| Package weight | 554 g |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Lexmark C540, C543, C544, X543, X544 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Lexmark C540X75G Toner waste box, 18K...
£17.66
£14.72
|
New
Ricoh 406043/TYPE 220 Toner waste box,...
£21.28
£17.73
|
Bestseller
Xerox 108R01124 Toner waste box, 30K p...
£22.22
£18.52
|
Hot Product
HP CE254A Toner waste box, 36K pages f...
£24.16
£20.13
|
Recommended
Ricoh 416890 Toner waste box, 100K pag...
£22.88
£19.07
|
Popular
Brother WT-320CL Toner waste box, 50K...
£23.20
£19.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C540X75G
|
406043
|
108R01124
|
CE254A
|
416890
|
WT320CL
|
| Manufacturer |
Lexmark
|
Ricoh
|
Xerox
|
HP
|
Ricoh
|
Brother
|
| Colour |
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
| Capacity |
18000.00
|
25000.00
|
30000.00
|
36000.00
|
100000.00
|
50000.00
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Ricoh
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Brother
|





