We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Evolve2 USB Cable USB-C to USB-C - Black
SKU
14208-32
£50.99
£42.49
In stock
0 available
SKU: 14208-32
EAN: 5706991023336
Evolve2 USB Cable USB-C to USB-C - BlackEvolve2 USB Cable USB-C to USB-C - Black
Categories: USB Cables, Unspecified
| Cable length | 1.2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| SKU | 14208-32 |
| EAN | 5706991023336 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
USB-A or USB-C to USB-C cable. Connect and charge your Jabra USB-C wireless headset from a USB-A or USB-C enabled device.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Compatible products | Jabra Evolve2 headsets |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.2 m |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 391.1 g |
| Packaging data | |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 103 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 391.1 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compatible products | Jabra Evolve2 headsets |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case gross weight | 5.28 kg |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
Jabra Evolve2 USB Cable USB-C to USB-C...
£50.99
£42.49
|
Hot Product
Jabra GN1200
£42.85
£35.71
|
Recommended
Jabra Link 180
£64.09
£53.41
|
Bestseller
Jabra GN1216 Avaya cord, coiled
£41.83
£34.86
|
Popular
Jabra LINK 14201-30
£63.48
£52.90
|
StarTech.com 65ft (20m) Active USB 2.0...
£40.67
£33.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
14208-32
|
88001-99
|
180-09
|
88001-04
|
14201-30
|
USB2HAB65AC
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB C
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB C
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB B
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB 2.0
|
| Product type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Cable
|
N/A
|
N/A
|





