We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Evolve 75e Accessory Pack
SKU
14101-69
£22.22
£18.52
In stock
0 available
SKU: 14101-69
EAN: 0706487018698
Evolve 75e Accessory PackEvolve 75e Accessory Pack
- Eargel pack for the Jabra Evolve 75e. It contains 3 pairs of EarGels in 3 different sizes (S, M and L), and 3 pairs of EarWings (S, M and L)
- Original and authentic, manufacturer-made accessory.
- MPN: 14101-69
Category: headphone/headset accessories
| Product type | Ear pad |
|---|---|
| SKU | 14101-69 |
| EAN | 0706487018698 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
The Jabra Evolve 75e accessories pack increases comfort with 3 pairs of EarGels in 3 different sizes (S, M and L), and 3 pairs of EarWings (S, M and L). Choose the right size to ensure great sound quality in every situation.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Ear pad |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Jabra |
| Material | Gel |
| Product colour | Black, Red |
| Compatibility | Evolve 75e |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Product type | Ear pad |
| Package weight | 13 g |
| Brand compatibility | Jabra |
| Material | Gel |
| Product colour | Black, Red |
| Compatibility | Evolve 75e |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 13 g |
| Package width | 12 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 55 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 13 g |
| Package width | 12 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 55 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 168 mm |
| Master (outer) case length | 379 mm |
| Master (outer) case height | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.97 kg |
| Products per master (outer) case | 90 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Jabra Evolve 75e Accessory Pack
£22.22
£18.52
|
New
Jabra 10 foam ear cushions GN2000
£31.74
£26.45
|
Popular
Jabra Pro900 Headband
£31.74
£26.45
|
Bestseller
Jabra Foam Ear Cushion, Evolve 20
£18.68
£15.57
|
Multibrackets M Headset Holder Table s...
£30.16
£25.13
|
Recommended
Jabra Engage Headband for Mono, incl....
£31.74
£26.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
14101-69
|
14101-04
|
14121-27
|
14101-45
|
7350073731893
|
14121-39
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
MULTIBRACKETS
|
Jabra
|
| Product type |
Ear pad
|
Ear pad
|
Headband
|
N/A
|
Headphone holder
|
Headband
|





