We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jabra Engage Headband for Convertible headset
SKU
14121-40
£26.00
£21.67
In stock
0 available
SKU: 14121-40
EAN: 5706991020298
Engage Headband for Convertible headsetEngage Headband for Convertible headset
Category: headphone/headset accessories
| Product type | Headband |
|---|---|
| SKU | 14121-40 |
| EAN | 5706991020298 |
| Manufacturer | Jabra |
| Availability | In Stock |
One lightweight headband for the Jabra Engage 55, Engage 65 or 75 Convertible. Enables over-the-head wearing style.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Headband |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Jabra |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Jabra Engage 65 Convertible Mono, Jabra Engage 75 Convertible Mono |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Product type | Headband |
| Package weight | 30 g |
| Brand compatibility | Jabra |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Jabra Engage 65 Convertible Mono, Jabra Engage 75 Convertible Mono |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 30 g |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 10 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 30 g |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 10 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 379 mm |
| Master (outer) case length | 285 mm |
| Master (outer) case height | 168 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.84 kg |
| Products per master (outer) case | 48 pc(s) |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Jabra Engage Headband for Convertible...
£26.00
£21.67
|
Jabra PC cord - QD to 2x3_5mm
£38.86
£32.38
|
New
Jabra 10 foam ear cushions GN2000
£31.74
£26.45
|
Hot Product
Jabra Pro900 Headband
£31.74
£26.45
|
Popular
Jabra PRO 900 Leather Ear Cushions (10...
£36.40
£30.33
|
Recommended
Multibrackets M Headset Holder Table s...
£30.16
£25.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
14121-40
|
8734-599
|
14101-04
|
14121-27
|
14101-42
|
7350073731893
|
| Manufacturer |
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
MULTIBRACKETS
|
| Product type |
Headband
|
N/A
|
Ear pad
|
Headband
|
Cushion/ring set
|
Headphone holder
|





