We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 VPG-65 UP TO R-155 W-130 1066X
SKU
INCF64G1066X
£45.96
£38.30
In stock
0 available
SKU: INCF64G1066X
EAN: 5055288447264
64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 VPG-65 UP TO R-155 W-130 1066X64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 VPG-65 UP TO R-155 W-130 1066X
- Ultra-fast read and write speed - up to 160 MB/s* read and 135 MB/s* write
- VPG-65 will ensure video recording at 65MB/s minimum sustained write speed
- Supports up to UDMA (Ultra Direct Memory Access) mode 7
- CompactFlash Association approved
- CF 6.0 compliant product – Integral CF 1066x cards support the Sanitize command (the ultimate card refresh)
- Protective case included
Category: Memory Cards
| Flash card type | CompactFlash |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| SKU | INCF64G1066X |
| EAN | 5055288447264 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds - certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee for smooth 4K and Full HD video recording.
The Integral UltimaPro 1066x CompactFlash card is ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds as well as being certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee, ensuring smooth 4K and Full HD video recording.
The Integral UltimaPro 1066x CompactFlash card is ideal for professional photography and cinematic cameras with super-fast read and write speeds as well as being certified to meet the VPG-65 Video Performance Guarantee, ensuring smooth 4K and Full HD video recording.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 135 MB/s |
| X-speed rating | 1066 |
| Flash card type | CompactFlash |
| Video Performance Guarantee (VPG) | 65 |
| Ultra Direct Memory Access (UDMA) version | 7 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Capacity | 64 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 g |
| Width | 36 mm |
| Depth | 3.3 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 93 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package weight | 21 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CAR...
£45.96
£38.30
|
Popular
Transcend SD Card Secure Digital 2GB
£50.78
£42.32
|
New
Verbatim Premium 128 GB SDXC Class 10
£37.40
£31.17
|
Recommended
SanDisk 32GB Extreme CompactFlash
£39.74
£33.12
|
Hot Product
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£54.76
£45.63
|
Verbatim Premium 256 GB SDXC UHS-I Cla...
£46.80
£39.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INCF64G1066X
|
TS2GSDC
|
44025
|
SDCFXSB-032G-G46
|
SDCFXSB-064G-G46
|
44026
|
| Manufacturer |
Integral
|
Transcend
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Verbatim
|
| Flash card type |
CompactFlash
|
SD
|
SDXC
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
SDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
2GB to 4GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 48GB
|
64GB to 128GB
|
N/A
|





