We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 32GB USB3.0 DRIVE BLACK
SKU
INFD32GBBLK3.0
£9.61
£8.01
In stock
0 available
SKU: INFD32GBBLK3.0
EAN: 5055288431904
32GB USB3.0 DRIVE BLACK32GB USB3.0 DRIVE BLACK
- Cap stores on base when Drive is in use
- Hi-Speed USB 3.0
- Great value USB
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
Category: USB flash drives
Carry your data in style with the Integral Black USB 3.0 Flash Drive. The Black USB 3.0 is a fantastic value Flash Drive, with a compact, durable casing.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 5 MB/s |
| Read speed | 30 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 5 MB/s |
| Read speed | 30 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Form factor | Cap |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 15.6 mm |
| Package weight | 15 g |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Compliance certificates | CE, REACH, UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 15.6 mm |
| Package weight | 15 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH, UKCA |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 32GB USB3.0 DRIVE BLACK
£9.61
£8.01
|
Hot Product
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
£8.96
£7.47
|
Recommended
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
£8.96
£7.47
|
Popular
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£9.54
£7.95
|
New
Memorex TravelDrive 4GB USB flash drive
£13.86
£11.55
|
Integral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£9.26
£7.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD32GBBLK3.0
|
INFD64GBNEONOR
|
INFD64GBNEONYL
|
HYFLUSB338GB-M3
|
331044
|
INFD64GBARC
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Hypertec
|
Memorex
|
Integral
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
cap
|
cap
|
N/A
|
capless
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Silver
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
64GB to 100GB
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
2.0
|
| Device interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|





