We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
SKU
INFD16GBARC
£5.08
£4.23
In stock
0 available
SKU: INFD16GBARC
EAN: 5055288422568
16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
- Zinc alloy casing
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
Category: USB flash drives
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 16 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | INFD16GBARC |
| EAN | 5055288422568 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Perfect mix of style, durability and convenience. The all metal capless design features a loop to ensure that the drive clips easily and securely to your key-ring.
Designed so that you can take your data anywhere, the Integral ARC Flash Drive is a perfect mix of style, durability and convenience. The all metal capless design features a loop to ensure that the drive clips easily and securely to your key-ring, making this drive the perfect accessory for taking data on the move.
Designed so that you can take your data anywhere, the Integral ARC Flash Drive is a perfect mix of style, durability and convenience. The all metal capless design features a loop to ensure that the drive clips easily and securely to your key-ring, making this drive the perfect accessory for taking data on the move.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Write speed | 3 MB/s |
| Read speed | 12 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 16 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 3 MB/s |
| Read speed | 12 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Form factor | Capless |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 14 g |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Key ring | No |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Compliance certificates | CE, REACH, UKCA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 14 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH, UKCA |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 16GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£5.08
£4.23
|
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£6.37
£5.31
|
Recommended
Integral 32GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£7.28
£6.07
|
Integral 8GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£5.76
£4.80
|
Bestseller
ADATA DashDrive UV128 32GB USB flash d...
£7.15
£5.96
|
Popular
Verbatim PinStripe - USB Drive 8 GB -...
£5.75
£4.79
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD16GBARC
|
HYUSB4GB
|
INFD32GBARC
|
INFD8GBCOU
|
AUV128-32G-RBE
|
49062
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
ADATA
|
Verbatim
|
| Form factor |
capless
|
N/A
|
capless
|
cap
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Capacity |
16GB to 25GB
|
4GB to 6GB
|
32GB to 50GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 50GB
|
8GB to 12GB
|
| USB version |
2.0
|
N/A
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Device interface |
N/A
|
USB Type-A
|
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|





