We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER
SKU
INCF16GV2
£20.11
£16.76
In stock
0 available
SKU: INCF16GV2
EAN: 5055288438644
16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER16GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF 100X TRANSFER
- CompactFlash Association approved
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
Category: Memory Cards
| Flash card type | CFast |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| SKU | INCF16GV2 |
| EAN | 5055288438644 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Great value memory cards perfect for amateur and professional photographers.
Integral CompactFlash memory cards are great value and perfect for amateur and professional photographers.
Integral CompactFlash memory cards are great value and perfect for amateur and professional photographers.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Flash card type | CFast |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 g |
| Width | 36 mm |
| Depth | 3.3 mm |
| Height | 43 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 93 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package weight | 20 g |
| Technical details | |
| Capacity | 16 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 16GB COMPACT FLASH MEMORY CAR...
£20.11
£16.76
|
New
Hypertec HYSHC01016G-C10 memory card 1...
£21.53
£17.94
|
Hot Product
Integral 8GB COMPACT FLASH MEMORY CARD...
£16.50
£13.75
|
Popular
Transcend CompactFlash 133x 2GB
£30.16
£25.13
|
Hypertec CompactFlash Card 1GB
£28.70
£23.92
|
Recommended
Hypertec CompactFlash Card 2GB memory...
£26.92
£22.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INCF16GV2
|
HYSHC01016G-C10
|
INCF8GV2
|
TS2GCF133
|
HYCFM0101G
|
HYCFM0102G
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Integral
|
Transcend
|
Hypertec
|
Hypertec
|
| Flash card type |
CFast
|
SDHC
|
CFast
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
CompactFlash
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
2GB to 4GB
|
1GB to 2GB
|
2GB to 4GB
|





