We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Infosec E2 LCD, 2000VA uninterruptible power supply (UPS) 2 kVA
SKU
65352
£615.76
£513.13
In stock
0 available
SKU: 65352
EAN: 3700085653524
Infosec E2 LCD, 2000VA, 2 kVA, 50/60 Hz, 55 dB, 60 min, Black, 0 - 40 °CInfosec E2 LCD, 2000VA, 2 kVA, 50/60 Hz, 55 dB, 60 min, Black, 0 - 40 °C
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| SKU | 65352 |
|---|---|
| EAN | 3700085653524 |
| Manufacturer | Infosec |
| Availability | In Stock |
Infosec E2 LCD, 2000VA. Output power capacity: 2 kVA, Input frequency: 50/60 Hz, Noise level: 55 dB. Typical backup time at full load: 60 min. Product colour: Black. Certification: EN 62040-2, EN 62040-1-1.. Weight: 12.2 kg
| Power | |
|---|---|
| Output power capacity | 2 kVA |
| Performance | |
| Noise level | 55 dB |
| Features | |
| Noise level | 55 dB |
| Output power capacity | 2 kVA |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery | |
| Typical backup time at full load | 60 min |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | EN 62040-2, EN 62040-1-1. |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Certification | EN 62040-2, EN 62040-1-1. |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12.2 kg |
| Packaging data | |
| Bundled software | InfoPower |
| Other features | |
| Interface | RJ-11/45 |
| Dimensions (WxDxH) | 146 x 397 x 205 mm |
| Relative humidity | 0 - 90% |
| Packaging content | |
| Bundled software | InfoPower |
You may also be interested in
| Product |
Infosec E2 LCD, 2000VA uninterruptible...
£615.76
£513.13
|
Recommended
APC Smart-UPS X SMX750I - 750VA, 8x C1...
£780.37
£650.31
|
CyberPower PR1500ELCD uninterruptible...
£663.92
£553.27
|
Bestseller
APC Smart-UPS SMT1000IC – 8x C13, USB,...
£701.56
£584.63
|
Hot Product
APC Smart-UPS SMC1500IC - 8x C13, USB,...
£800.71
£667.26
|
Popular
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 100...
£818.72
£682.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
65352
|
SMX750I
|
PR1500ELCD
|
SMT1000IC
|
SMC1500IC
|
SMC1000I-2UC
|
| Manufacturer |
Infosec
|
APC
|
CyberPower
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Output power capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
600VA to 1200VA
|
1200VA to 4000VA
|
600VA to 1200VA
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Form factor |
N/A
|
N/A
|
Tower
|
Mini tower
|
Mini tower
|
Rackmount
|
| Output power |
N/A
|
N/A
|
1000W to 1500W
|
500W to 1000W
|
500W to 1000W
|
500W to 1000W
|
| UPS topology |
N/A
|
N/A
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|





