We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ICY BOX IB-1817M-C31 SSD enclosure Grey M.2
SKU
IB-1817M-C31
£34.92
£29.10
In stock
0 available
SKU: IB-1817M-C31
EAN: 4250078168911
Enclosure for 1x NVMe with USB 3.1 (Gen 2) Type-C and Type-A interfaceEnclosure for 1x NVMe with USB 3.1 (Gen 2) Type-C and Type-A interface
- ROBUST: A special aluminium alloy makes this enclosure very stable and protects it from external damage. Excellent heat dissipation is achieved through an elegant cooling fin design
- VERSATILE: All common lengths of NVMe SSDs are supported by the enclosure (22x30/42/60/80). So you don't have to rely on just one length, but can decide variably
- VERY FAST: USB 3.1 (Gen 2) enables transfer rates of up to 10 Gbit/s. Your data is transferred super fast. So your data is transferred super fast. This case can also be used for a mobile operating system
- COOLING: The heat inside the heat sink is ideally conducted to the outside of the enclosure via the heat sink and the silicone heat pad. This keeps the NVMe SSD cool even under full load
- SAFE: The enclosure has a write protection switch on the front. This ensures that data can be read, but it is not possible to change it
Category: HDD/SSD enclosures
| SKU | IB-1817M-C31 |
|---|---|
| EAN | 4250078168911 |
| Manufacturer | ICY BOX |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Keep it cool
The patented cooling plate transfers the resulting heat from the SSD to the housing and cools the SSD optimally. This prevents the early reduction of the transfer rate to protect from overheating. With the IB-1817M-C31, data can be sent permanently from A to B at a maximum transfer rate of up to 10 Gbit/s.
Time is valuable
The IB-1817M-C31 is compatible with M.2 cards of 30, 42, 60 and 80 mm length, operating system-independent and suitable for a variety of applications such as high-speed storage, cloning a drive or running a mobile operating system. All this happens with a data transfer rate with up to 1000 Mb per second. Compared to data transfer with a SATA drive, a data volume of 50 gigabytes is now transferred in 50 seconds instead of 1:36 minutes.
Click - Safe
With the IB-1817M-C31, sensitive data on the installed M.2 SSD can be protected from changes by a simple switch. The write protection switch can be moved to the desired position using the supplied mini tool and a small hand movement. Click - safe.
The patented cooling plate transfers the resulting heat from the SSD to the housing and cools the SSD optimally. This prevents the early reduction of the transfer rate to protect from overheating. With the IB-1817M-C31, data can be sent permanently from A to B at a maximum transfer rate of up to 10 Gbit/s.
Time is valuable
The IB-1817M-C31 is compatible with M.2 cards of 30, 42, 60 and 80 mm length, operating system-independent and suitable for a variety of applications such as high-speed storage, cloning a drive or running a mobile operating system. All this happens with a data transfer rate with up to 1000 Mb per second. Compared to data transfer with a SATA drive, a data volume of 50 gigabytes is now transferred in 50 seconds instead of 1:36 minutes.
Click - Safe
With the IB-1817M-C31, sensitive data on the installed M.2 SSD can be protected from changes by a simple switch. The write protection switch can be moved to the desired position using the supplied mini tool and a small hand movement. Click - safe.
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | M.2 |
| Supported storage drive interfaces | PCI Express 3.0 |
| Supported storage drive heights | 22 mm |
| Supported storage drive lengths | 30,42,60,80 mm |
| NVMe | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female |
| USB ports quantity | 1 |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Grey |
| Chipset | JMS583 |
| Cable length | 0.2 m |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
| Design | |
| Product type | SSD enclosure |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.2 m |
| Performance | |
| Country of origin | Taiwan |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Chipset | JMS583 |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Packaging data | |
| Package weight | 217 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 200 mm |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Width | 40 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 15 mm |
| Package weight | 217 g |
| Cable length | 0.2 m |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package height | 200 mm |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Screwdriver included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C, USB Type-C to USB Type-C |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
You may also be interested in
| Product |
ICY BOX IB-1817M-C31 SSD enclosure Gre...
£34.92
£29.10
|
Hot Product
Siig USB 3.0 / SATA 2.5" Black 2....
£39.61
£33.01
|
Bestseller
StarTech.com Rugged Hard Drive Enclosu...
£40.28
£33.57
|
StarTech.com USB 3.1 (10 Gbps) Enclosu...
£32.77
£27.31
|
Popular
StarTech.com M.2 SSD Enclosure for M.2...
£31.74
£26.45
|
Recommended
StarTech.com USB-C 10Gbps to M.2 NVMe...
£50.03
£41.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IB-1817M-C31
|
JU-SA0M12-S1
|
S251BRU33
|
S251BMU313
|
SM21BMU31C3
|
M2E1BMU31C
|
| Manufacturer |
ICY BOX
|
Siig
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Storage drive size |
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
M.2 "
|
M.2 "
|
| Supported storage drive interfaces |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
M.2
|
M.2
|
| Product type |
N/A
|
N/A
|
HDD/SSD enclosure
|
HDD/SSD enclosure
|
SSD enclosure
|
SSD enclosure
|





