We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Networking X130 10G SFP+ LC LH 80km Transceiver
SKU
JG915A
£11,182.22
£9,318.52
In stock
0 available
SKU: JG915A
EAN: 0888182469972
Networking X130 10G SFP+ LC LH 80km TransceiverNetworking X130 10G SFP+ LC LH 80km Transceiver
Category: network transceiver modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | LH |
| SKU | JG915A |
| EAN | 0888182469972 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE X130 10G SFP+ LC LH 80km Transceiver
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.7 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Weight | 120 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 80000 m |
| Wavelength | 1550 nm |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Weight (imperial) | 0.118 kg (0.26 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.118 kg (0.26 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Networking X130 10G SFP+ LC LH 80k...
£11,182.22
£9,318.52
|
Popular
AddOn Networks 02311AEM-AO network tra...
£10,538.06
£8,781.72
|
Recommended
AddOn Networks Cisco QSFP-100G-LR4-S-4...
£13,348.22
£11,123.52
|
Bestseller
AddOn Networks Ciena 160-9114-900 Comp...
£15,174.82
£12,645.68
|
AddOn Networks Cisco CFP2-100G-ER4-10...
£14,753.28
£12,294.40
|
AddOn Networks Infinera TOM-100GMR-LR4...
£14,753.28
£12,294.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JG915A
|
02311AEM-AO
|
QSFP-100G-LR4-S-40-AO
|
160-9114-900-AO
|
CFP2-100G-ER4-10-AO
|
TOM-100GMR-LR4-AO
|
| Manufacturer |
HPE
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
AddOn Networks
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
CFP2
|
QSFP28
|
CFP
|
CFP2
|
CFP
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





