We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Networking X120 1G SFP LC LX Transceiver
SKU
JD119B
£106.72
£88.93
In stock
0 available
SKU: JD119B
EAN: 0885631249611
Networking X120 1G SFP LC LX TransceiverNetworking X120 1G SFP LC LX Transceiver
Category: network transceiver modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | LX |
| SKU | JD119B |
| EAN | 0885631249611 |
| Manufacturer | HPE |
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| SFP transceiver standard | LX |
| Compatible products | HP 6600, 8800, MSR20, MSR20-1x, MSR30, 10500, 12500, 1900, 1905, 1910, 3100 EI, 3600 EI, 3600 SI, 3610, 4210, 4210G, 4500, 4800G, 5120 EI, 5120 SI, 5500 EI, 5500 HI, 5500 SI, 5800, 5820, 5830, 5900, 5920, 7500, 9500, E5500, E5500G, WX3000, WX5000 |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Compatible products | HP 6600, 8800, MSR20, MSR20-1x, MSR30, 10500, 12500, 1900, 1905, 1910, 3100 EI, 3600 EI, 3600 SI, 3610, 4210, 4210G, 4500, 4800G, 5120 EI, 5120 SI, 5500 EI, 5500 HI, 5500 SI, 5800, 5820, 5830, 5900, 5920, 7500, 9500, E5500, E5500G, WX3000, WX5000 |
| Network | |
| Fiber optic connector | LC |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 55 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Compatible products | HP 6600, 8800, MSR20, MSR20-1x, MSR30, 10500, 12500, 1900, 1905, 1910, 3100 EI, 3600 EI, 3600 SI, 3610, 4210, 4210G, 4500, 4800G, 5120 EI, 5120 SI, 5500 EI, 5500 HI, 5500 SI, 5800, 5820, 5830, 5900, 5920, 7500, 9500, E5500, E5500G, WX3000, WX5000 |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Networking X120 1G SFP LC LX Trans...
£106.72
£88.93
|
Bestseller
NETGEAR SFP 1G Ethernet Fiber Module f...
£158.88
£132.40
|
Hot Product
NETGEAR AGM734 network transceiver mod...
£138.62
£115.52
|
Recommended
Zyxel SFP10G-SR network transceiver mo...
£128.80
£107.33
|
Popular
DELL 407-BBOO network transceiver modu...
£90.46
£75.38
|
Axis 5801-811 network transceiver modu...
£136.49
£113.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JD119B
|
AGM731F
|
AGM734-10000S
|
SFP10G-SR-ZZ0101F
|
407-BBOO
|
5801-811
|
| Manufacturer |
HPE
|
Netgear
|
Netgear
|
Zyxel
|
DELL
|
Axis
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
N/A
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|





