We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE MSA 1.2TB 12G SAS 10K SFF(2.5in) Dual Port Enterprise 3yr Warranty internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
J9F48A-RFB
£112.66
£93.88
In stock
0 available
SKU: J9F48A-RFB
EAN: 5712505666234
MSA 1.2TB 12G SAS 10K SFF(2.5in) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, RefurbishedMSA 1.2TB 12G SAS 10K SFF(2.5in) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, Refurbished
Category: Internal Hard Drives
| SKU | J9F48A-RFB |
|---|---|
| EAN | 5712505666234 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP Serial Attached SCSI (SAS) hard drives are high-performance alternatives to SATA hard drives. SAS hard drives combine high-bandwidth and faster data transfer rates with better error detection and recovery, as well as having higher reliability specifications.
HP SAS hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS hard drives come in both 2.5in (SFF) and 3.5in (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
HP SAS hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS hard drives come in both 2.5in (SFF) and 3.5in (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Compatible products | MSA 2040 Storage |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Compatible products | MSA 2040 Storage |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | MSA 2040 Storage |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE MSA 1.2TB 12G SAS 10K SFF(2.5in) D...
£112.66
£93.88
|
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£130.14
£108.45
|
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£131.72
£109.77
|
DELL 146GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£131.72
£109.77
|
Recommended
DELL 450GB SAS 15000rpm 3.5" inte...
£138.07
£115.06
|
Popular
DELL 450GB SAS 15000rpm internal hard...
£138.07
£115.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9F48A-RFB
|
K532N
|
W330K
|
W328K
|
XX517
|
H995N
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




