We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE M6625 300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Hard Drive internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
619286-001 - REF
£18.96
£15.80
In stock
0 available
SKU: 619286-001 - REF
EAN: 5057454823780
M6625 300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Hard Drive, RefurbishedM6625 300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) Dual Port Hard Drive, Refurbished
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 619286-001 - REF |
|---|---|
| EAN | 5057454823780 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Packaging content | |
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE M6625 300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2....
£18.96
£15.80
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
£26.98
£22.48
|
Recommended
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£22.32
£18.60
|
Bestseller
CoreParts MUXMS-00041 internal hard dr...
£25.39
£21.16
|
Hot Product
CoreParts MUXMS-00043 internal hard dr...
£25.39
£21.16
|
Popular
CoreParts MUXMS-00036 internal hard dr...
£25.39
£21.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
619286-001 - REF
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
MUXMS-00041
|
MUXMS-00043
|
MUXMS-00036
|
| Manufacturer |
HP
|
IBM
|
HPE
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
under 80 G
|
under 80 G
|
under 80 G
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|



