We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Intel Xeon-Silver 4214R processor 2.4 GHz 16.5 MB L3 Tray
SKU
P23550-B21B
£174.61
£145.51
In stock
0 available
SKU: P23550-B21B
EAN:
Intel Xeon-Silver 4214R (2.4GHz/12-core/100W) Processor Kit for ProLiant DL380 Gen10Intel Xeon-Silver 4214R (2.4GHz/12-core/100W) Processor Kit for ProLiant DL380 Gen10
Category: Processors
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| SKU | P23550-B21B |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor base frequency | 2.4 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 100 W |
| Processor cache | 16.5 MB |
| Processor model | 4214R |
| Processor threads | 24 |
| System bus rate | 9.6 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor cores | 12 |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 1.02 TB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory channels | Hexa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 100 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Thermal Design Power (TDP) | 100 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Thermal Design Power (TDP) | 100 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Scalability | 2S |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE Intel Xeon-Silver 4214R processor...
£174.61
£145.51
|
New
HPE Intel Xeon-Silver 4208 (2.1GHz/8-c...
£146.44
£122.03
|
Popular
HPE Intel Xeon Silver 4208 processor 2...
£146.44
£122.03
|
Bestseller
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
£139.33
£116.11
|
Hot Product
HP Intel Xeon Gold 5218R processor 2.1...
£191.51
£159.59
|
HP Intel Xeon Gold 5222 processor 3.8...
£174.61
£145.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P23550-B21B
|
P02491-B21
|
P10938-B21
|
100-100000644MPK
|
P18506-L21B
|
P08679-L21B
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
AMD
|
HP
|
HP
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor socket |
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket AM4
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
| Processor family |
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon Gold
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor cores |
12
|
8
|
8
|
N/A
|
20
|
4
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
N/A
|
N/A
|
Box
|
N/A
|
N/A
|




