We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE EVA M6412A 1TB FATA Hard Disk Drive internal hard drive 7200 RPM 3.5" Fibre Channel
SKU
AG691B-RFB
£27.89
£23.24
In stock
0 available
SKU: AG691B-RFB
EAN: 5704327781783
EVA M6412A 1TB FATA Hard Disk Drive, RefurbishedEVA M6412A 1TB FATA Hard Disk Drive, Refurbished
Category: Internal Hard Drives
| SKU | AG691B-RFB |
|---|---|
| EAN | 5704327781783 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP 1TB FATA Dual Port EVA M6412 3.5" Hard Disk Drive
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Fibre Channel |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Fibre Channel |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.36 kg |
| Other features | |
| Interface | Fibre Channel |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE EVA M6412A 1TB FATA Hard Disk Driv...
£27.89
£23.24
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
£26.98
£22.48
|
Bestseller
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£22.32
£18.60
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
£54.66
£45.55
|
HPE 653959-001-RFB internal hard drive...
£33.47
£27.89
|
Recommended
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
£39.05
£32.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AG691B-RFB
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
653959-001-RFB
|
347708-B22-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 100 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
Fibre Channel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
Ultra320 SCSI
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





