We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking AP-ANT-48 network antenna Sector antenna RP-SMA 8.5 dBi
SKU
JW019A
£167.74
£139.78
In stock
0 available
SKU: JW019A
EAN: 0190017019192
AP-ANT-48, 2.4-2.5/4.9-6.0 GHz, 8.5 dBim 50 OhmsAP-ANT-48, 2.4-2.5/4.9-6.0 GHz, 8.5 dBim 50 Ohms
Category: Network Antennas
| Antenna gain level (max) | 8.5 dBi |
|---|---|
| SKU | JW019A |
| EAN | 0190017019192 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Aruba Networking |
AP-ANT-48 is a multi-polarized antenna with nominal 60° H x 60° V beamwidths. This antenna is well suited for 2.4 and 5 GHz sector coverage for access.
| Performance | |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 8.5 dBi |
| Frequency band | 2.4-2.5/4.9-6.0 GHz |
| Vertical beam width (5 GHz) | 56° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 70° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 56° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 70° |
| Antenna gain (5 GHz) | 8.5 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8.5 dBi |
| Features | |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Connector gender | Male |
| Antenna type | Sector antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2:1 |
| Mounting | Wall |
| Cable length | 0.3 m |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna gain level (max) | 8.5 dBi |
| Frequency band | 2.4-2.5/4.9-6.0 GHz |
| Vertical beam width (5 GHz) | 56° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 70° |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 56° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 70° |
| Antenna gain (5 GHz) | 8.5 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8.5 dBi |
| Power | |
| Power consumption (max) | 6 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -45 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 700 g |
| Width | 190 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 44 mm |
| Technical details | |
| Antenna gain level (max) | 8.5 dBi |
| Frequency band | 2.4-2.5/4.9-6.0 GHz |
| Antenna type | Sector antenna |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2:1 |
| Vertical beam width (5 GHz) | 56° |
| Vertical beam width (2.4 GHz) | 70° |
| Mounting | Wall |
| Impedance | 50 Ω |
| Horizontal beam width (5 GHz) | 56° |
| Horizontal beam width (2.4 GHz) | 70° |
| Cable length | 0.3 m |
| Antenna gain (5 GHz) | 8.5 dBi |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 8.5 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177100 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE Aruba Networking AP-ANT-48 network...
£167.74
£139.78
|
Bestseller
Ubiquiti AMO-5G13 network antenna Sect...
£157.27
£131.06
|
HPE AP-ANT-19 network antenna Omni-dir...
£166.63
£138.86
|
Popular
Cisco Meraki MA-ANT-3-B6 network anten...
£169.08
£140.90
|
QuWireless QuSpot network antenna Omni...
£144.42
£120.35
|
Hot Product
Panorama Antennas DWMM4[G]-6-60 networ...
£239.64
£199.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JW019A
|
AMO-5G13
|
JW004A
|
MA-ANT-3-B6
|
A240S
|
DWMM4-6-60-5SP
|
| Manufacturer |
HPE
|
Ubiquiti
|
HPE
|
Cisco
|
QuWireless
|
PANORAMA ANTENNAS
|





![Panorama Antennas DWMM4[G]-6-60 network antenna Omni-directional antenna SMA 7 dBi](https://media.stockinthechannel.com/pic/-A8PqRr-xkisFIGsXW8vSQ.c-mt.jpg)