We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF Transceiver
SKU
J9151E
£922.04
£768.37
In stock
0 available
SKU: J9151E
EAN: 0190017353357
Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF TransceiverAruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF Transceiver
Category: network transceiver modules
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J9151E |
| EAN | 0190017353357 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | LR |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10...
£922.04
£768.37
|
Popular
Cisco 1000BASE-LX/LH network transceiv...
£924.71
£770.59
|
New
Cisco MA-SFP-1GB-LX10 network transcei...
£844.43
£703.69
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-LR S-Class SFP Module fo...
£981.13
£817.61
|
HPE Q2P64A network transceiver module...
£1,344.98
£1,120.82
|
Recommended
AddOn Networks QSFP-100G-LR4-S-AO netw...
£1,214.41
£1,012.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9151E
|
GLC-LX-SM-RGD=
|
MA-SFP-1GB-LX10
|
SFP-10G-LR-S=
|
Q2P64A
|
QSFP-100G-LR4-S-AO
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
HPE
|
AddOn Networks
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
N/A
|
SFP
|
SFP+
|
SFP28
|
QSFP
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|





