We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 866730-001 power supply unit 800 W
SKU
866730-001
£169.81
£141.51
In stock
0 available
SKU: 866730-001
EAN: 5711783851837
800 Watt AC Flexible Slot 'Platinum Plus' hot-plug low Halogen power supply800 Watt AC Flexible Slot 'Platinum Plus' hot-plug low Halogen power supply
Category: Power Supply Units
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 800 W |
| SKU | 866730-001 |
| EAN | 5711783851837 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
800 Watt AC Flexible Slot 'Platinum Plus' hot-plug low Halogen power supply - Supports Power Discovery Services (blue plug) - 94% efficiency- Mixing of power supplies in the same server is not supported, must be the same spare part number
| Design | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Power | |
| Total power | 800 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | 94% |
| Performance | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | Server |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190.5 mm |
| Depth | 323.8 mm |
| Height | 101.6 mm |
| Weight | 1.81 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 866730-001 power supply unit 800 W
£169.81
£141.51
|
New
QNAP SP-B01-500W-S-PSU power supply un...
£248.44
£207.03
|
Hot Product
HPE 536404-001 power supply unit 460 W
£163.46
£136.22
|
Recommended
HPE 660185-001 power supply unit 1200 W
£182.51
£152.09
|
HPE 720480-B21 power supply unit 800 W...
£154.73
£128.94
|
Popular
HPE 503296-B21 power supply unit 460 W
£161.88
£134.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
866730-001
|
SP-B01-500W-S-PSU
|
536404-001
|
660185-001
|
720480-B21
|
503296-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
QNAP
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Purpose |
server
|
server
|
server
|
server
|
server
|
server
|





