We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 759208-B21-RFB internal hard drive 300 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
759208-B21-RFB
£27.89
£23.24
In stock
0 available
SKU: 759208-B21-RFB
EAN: 5712505661475
HP 300GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard DriveHP 300GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 759208-B21-RFB |
| EAN | 5712505661475 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Average latency | 118.7 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| Average latency | 118.7 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HPE 759208-B21-RFB internal hard drive...
£27.89
£23.24
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
£26.98
£22.48
|
Bestseller
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£22.32
£18.60
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
£54.66
£45.55
|
HPE 653959-001-RFB internal hard drive...
£33.47
£27.89
|
Recommended
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
£39.05
£32.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
759208-B21-RFB
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
653959-001-RFB
|
347708-B22-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 100 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
Ultra320 SCSI
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





