We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653952-001-RFB internal hard drive 600 GB 15000 RPM 3.5" SAS
SKU
653952-001-REF
£139.44
£116.20
In stock
0 available
SKU: 653952-001-REF
EAN: 5712505659670
600GB, 3.5", SAS, 15000rpm600GB, 3.5", SAS, 15000rpm
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 653952-001-REF |
|---|---|
| EAN | 5712505659670 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
HPE 653952-001-RFB internal hard drive...
£139.44
£116.20
|
Bestseller
DELL 2TB SAS 7200rpm internal hard dri...
£185.68
£154.73
|
Popular
DELL 67TMT internal hard drive 2 TB 72...
£187.27
£156.06
|
Hot Product
DELL 829T8 internal hard drive 2 TB 72...
£185.68
£154.73
|
DELL 1D9NN internal hard drive 2 TB 72...
£187.27
£156.06
|
Recommended
DELL 37MGT internal hard drive 2 TB 72...
£187.27
£156.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653952-001-REF
|
R755K
|
67TMT
|
829T8
|
1D9NN
|
37MGT
|
| Manufacturer |
HP
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
N/A
|
N/A
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|




