We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 628061-B21-RFB internal hard drive 3 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
628061-B21-RFB
£110.45
£92.04
In stock
0 available
SKU: 628061-B21-RFB
EAN:
3000GB, 3.5", Serial ATA, 7200rpm3000GB, 3.5", Serial ATA, 7200rpm
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 628061-B21-RFB |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connector(s) | SATA 7-Pin |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.6 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 26.9 mm |
| Depth | 169.9 mm |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Product colour | Black |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Connector(s) | SATA 7-Pin |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 628061-B21-RFB internal hard drive...
£110.45
£92.04
|
Bestseller
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£130.14
£108.45
|
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£131.72
£109.77
|
DELL 146GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£131.72
£109.77
|
DELL 450GB SAS 15000rpm 3.5" inte...
£138.07
£115.06
|
Popular
DELL 450GB SAS 15000rpm internal hard...
£138.07
£115.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
628061-B21-RFB
|
K532N
|
W330K
|
W328K
|
XX517
|
H995N
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




