We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 583718-001-RFB internal hard drive 600 GB 15000 RPM 3.5" SAS
SKU
583718-001-RFB
£167.34
£139.45
In stock
0 available
SKU: 583718-001-RFB
EAN: 5712505482858
600GB, 3.5", SAS, 15000rpm600GB, 3.5", SAS, 15000rpm
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 583718-001-RFB |
| EAN | 5712505482858 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 583718-001-RFB internal hard drive...
£167.34
£139.45
|
Bestseller
DELL 2TB SAS 7200rpm internal hard dri...
£185.68
£154.73
|
Popular
DELL 67TMT internal hard drive 2 TB 72...
£187.27
£156.06
|
New
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£244.40
£203.67
|
Hot Product
DELL 829T8 internal hard drive 2 TB 72...
£185.68
£154.73
|
Recommended
DELL 1D9NN internal hard drive 2 TB 72...
£187.27
£156.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
583718-001-RFB
|
R755K
|
67TMT
|
FRU81Y9691
|
829T8
|
1D9NN
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
Lenovo
|
DELL
|
DELL
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 2 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




