We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 483096-001-RFB internal hard drive 160 GB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
483096-001-RFB
£32.35
£26.96
In stock
0 available
SKU: 483096-001-RFB
EAN: 5712505872321
160GB, 3.5", Serial ATA, 7200rpm160GB, 3.5", Serial ATA, 7200rpm
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 483096-001-RFB |
|---|---|
| EAN | 5712505872321 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 160 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 160 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
HPE 483096-001-RFB internal hard drive...
£32.35
£26.96
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
£26.98
£22.48
|
Bestseller
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
£54.66
£45.55
|
HPE 653959-001-RFB internal hard drive...
£33.47
£27.89
|
Popular
HPE 693648-B21-RFB internal hard drive...
£44.63
£37.19
|
Recommended
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
£39.05
£32.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
483096-001-RFB
|
43X0808
|
657750-B21-RFB
|
653959-001-RFB
|
693648-B21-RFB
|
347708-B22-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 160 GB
|
N/A
|
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 100 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
Ultra320 SCSI
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





