We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 36GB 10K rpm 2.5 Single Port Hot Plug SAS Hard Drive internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
375859-B21
£219.01
£182.51
In stock
0 available
SKU: 375859-B21
EAN: 5711045861123
36GB 10K rpm 2.5 Single Port Hot Plug SAS Hard Drive36GB 10K rpm 2.5 Single Port Hot Plug SAS Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 375859-B21 |
| EAN | 5711045861123 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Serial Attached SCSI is the logical evolution of SCSI, including its long-established software advantage and the Serial ATA electrical and physical connection interface. SAS meets all these demands while providing the highest performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 36 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 3 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 36 GB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 36GB 10K rpm 2.5 Single Port Hot P...
£219.01
£182.51
|
Hot Product
DELL 2TB SAS 7200rpm internal hard dri...
£185.68
£154.73
|
Popular
DELL 67TMT internal hard drive 2 TB 72...
£187.27
£156.06
|
New
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£244.40
£203.67
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£317.40
£264.50
|
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£272.96
£227.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
375859-B21
|
R755K
|
67TMT
|
FRU81Y9691
|
ACLK
|
81Y9691
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
Lenovo
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
under 80 G
|
N/A
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





