We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive/S-Buy internal hard drive 10000 RPM 2.5"
SKU
652564-B21-RFB
£28.16
£23.47
In stock
0 available
SKU: 652564-B21-RFB
EAN: 5712505713051
300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive/S-Buy300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterprise 3yr Warranty Hard Drive/S-Buy
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 652564-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5712505713051 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP 300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC Hard Drive
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 8 ms |
| Track to track seek time | 0.3 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 8 ms |
| Track to track seek time | 0.3 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Average seek time | 4 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 300GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£28.16
£23.47
|
IBM 43X0808 internal hard drive 300 GB...
£26.98
£22.48
|
Hot Product
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£22.52
£18.77
|
Popular
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
£55.20
£46.00
|
HPE 653959-001-RFB internal hard drive...
£33.79
£28.16
|
Recommended
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
£33.79
£28.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
652564-B21-RFB
|
43X0808
|
652572-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
653959-001-RFB
|
C8S58A-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|
Server/workstation
|
Disk array
|





