We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) SC Midline 1yr Warranty internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
658079-B21-RFB
£94.82
£79.02
In stock
0 available
SKU: 658079-B21-RFB
EAN: 5715063869826
2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 658079-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063869826 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SATA hard drives are designed for reliability and mass storage demanded by today's server and storage environments. The SATA hard drive portfolio is categorized into two categories: Entry (ETY) and Midline (MDL) hard drives. HP SATA Entry hard drives are the lowest unit-cost solution for entry level servers. Designed for economical reliability and performance for non-mission critical applications, Entry and Midline SATA hard drives provide the best price advantage for these lower workload environments. These hard drives are available in Small Form Factor (2.5in) and Large Form Factor (3.5in) for both hot plug and non-hot plug environments.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
£94.82
£79.02
|
Bestseller
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£130.14
£108.45
|
DELL 146GB 2.5" SAS 15K internal...
£131.72
£109.77
|
DELL 146GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£131.72
£109.77
|
DELL 450GB SAS 15000rpm 3.5" inte...
£138.07
£115.06
|
Popular
DELL 450GB SAS 15000rpm internal hard...
£138.07
£115.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
658079-B21-RFB
|
K532N
|
W330K
|
W328K
|
XX517
|
H995N
|
| Manufacturer |
HPE
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




