We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive internal hard drive 7200 RPM 2.5"
SKU
652749-B21-RFB
£39.42
£32.85
In stock
0 available
SKU: 652749-B21-RFB
EAN: 5715063881385
1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 652749-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063881385 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP 6Gb/sec SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. The HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 1TB 6G SAS 7.2K rpm SFF (2.5-inch)...
£39.42
£32.85
|
Hot Product
HPE 1TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
£55.20
£46.00
|
HPE 653959-001-RFB internal hard drive...
£33.79
£28.16
|
Popular
HPE 693648-B21-RFB internal hard drive...
£45.06
£37.55
|
Bestseller
HPE MSA 600GB 6G SAS 10K SFF(2.5-inch)...
£33.79
£28.16
|
HPE 146GB 15K rpm Ultra320 Hot Plug SC...
£39.42
£32.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
652749-B21-RFB
|
657750-B21-RFB
|
653959-001-RFB
|
693648-B21-RFB
|
C8S58A-RFB
|
347708-B22-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 100 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
Ultra320 SCSI
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Disk array
|
Server/workstation
|





