We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP SU870A/MLT-D201L Toner cartridge, 20K pages ISO/IEC 19752 for Samsung M 4030
SKU
SU870A
£407.58
£339.65
In stock
0 available
SKU: SU870A
EAN: 0191628482344
MLT-D201L High Yield Black Original Toner CartridgeMLT-D201L High Yield Black Original Toner Cartridge
- Original HP Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Black (~20,000 pages)
- Print high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
- Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
- Depend on Original HP Toner Cartridges designed specifically for your Samsung
- printer.
- Toner cartridge
Categories: ProXpress M 4080 FX, ProXpress M 4030 ND, HP Original Supplies
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 20000.00 |
| Colour | black |
| SKU | SU870A |
| EAN | 0191628482344 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
Print with confidence
Exceptional printing performance to keep your business running smoothly.
Your business productivity matters
Trust Original HP Toner for consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Customer-ready print quality
Original HP Toner delivers top-quality prints to represent your business ideas.
Ideal for producing the sharp black text and professional-quality graphics you need—page after page—at the speeds your Samsung printer was built for.
Print high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
Print high-quality documents with Original HP Toner Cartridges that were designed for your Samsung printer for worry-free performance. Keep business productivity high and print more with optional high-yield cartridges.[1]
Compatible Printers: Samsung ProXpress M 4080 FX, Samsung ProXpress M 4030 ND
| Features | |
|---|---|
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 20000 pages |
| Compatibility | ProXpress M4580 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | SU870A |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Colour | No |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 30 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 0 mm |
| Depth | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Package depth | 259 mm |
| Package weight | 2.09 kg |
| Package width | 351 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 173 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
| Package depth | 259 mm |
| Package weight | 2.09 kg |
| Package width | 351 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 173 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | SU870A |
| Package type | Box |
| Country of origin | China |
| Colour | No |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Compatibility | ProXpress M4580 |
| Box contents | Toner cartridge |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.4 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 191628482344 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 191628482344 |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 5.4 |
| Other features | |
| Print technology | Laser |
| Colour | No |
| UNSPSC-code | 44103103 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP SU870A/MLT-D201L Toner cartridge, 2...
£407.58
£339.65
|
Recommended
HP C8543X/43X Toner cartridge black hi...
£425.21
£354.34
|
Popular
HP C9733A/645A Toner cartridge magenta...
£420.44
£350.37
|
Bestseller
HP Q5951A/643A Toner cartridge cyan, 1...
£339.62
£283.02
|
Hot Product
HP C9730A/645A Toner cartridge black,...
£423.04
£352.53
|
HP C8562A/822A Drum kit yellow, 40K pa...
£451.55
£376.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SU870A
|
C8543X
|
C9733A
|
Q5951A
|
C9730A
|
C8562A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Magenta
|
Cyan
|
Black
|
Yellow
|
| Brand compatibility |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
5.00
|
5.00
|
5.00
|
5.00
|
| Colour |
black
|
black
|
magenta
|
cyan
|
black
|
yellow
|
| Capacity |
20000.00
|
30000.00
|
12000.00
|
10000.00
|
13000.00
|
40000.00
|





