We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Prelude Backpack 15.6
SKU
1E7D6UT
£15.14
£12.62
In stock
0 available
SKU: 1E7D6UT
EAN: 0195122283681
Prelude Backpack 15.6Prelude Backpack 15.6
- Stay organized with a top zip closure, a dedicated compartment for your notebook up to 15.6" diagonal, and easy-access internal and external pockets for your cables, adapters, pens, phone, and all the items you use most.
- Use the adjustable padded backpack straps to keep your hands free, or carry by the top handle.
- Get the reassurance of a one-year limited warranty.
Categories: Carry Cases, Cases
| Brand compatibility | Universal |
|---|---|
| Maximum screen size | 15.6 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Backpack |
| SKU | 1E7D6UT |
| EAN | 0195122283681 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Beautifully organized
Stay organized with a top zip closure, a dedicated compartment for your notebook up to 15.6" diagonal, and easy-access internal and external pockets for your cables, adapters, pens, phone, and all the items you use most.
Carry in comfort
Use the adjustable padded backpack straps to keep your hands free, or carry by the top handle.
World-class support
Get the reassurance of a one-year limited warranty.
The everyday business backpack
Help keep your notebook safe and your hands free while you’re on the move with the durable HP 15.6 Prelude Backpack, now with a pop of color from the stylish gray interior.
Help keep your notebook safe and your hands free while you’re on the move with the durable HP 15.6 Prelude Backpack, now with a pop of color from the stylish gray interior.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Width | 410 mm |
| Weight | 490 g |
| Package weight | 520 g |
| Height | 90 mm |
| Depth | 286 mm |
| Features | |
| Product main colour | Grey |
| Colour name | Gray |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits most 15.6-inch diagonal laptops. |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| HP segment | Business |
| Brand compatibility | Universal |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Gray |
| Case type | Backpack |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits most 15.6-inch diagonal laptops. |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Fits most 15.6-inch diagonal laptops. |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Case type | Backpack |
| Water-resistant | Yes |
| Box contents | HP Prelude Backpack 15.6; Documentation |
| Sustainable technologies and materials | LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package height | 420 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 520 g |
| Other features | |
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Prelude Backpack 15.6
£15.14
£12.62
|
Popular
Targus CN31 laptop case 40.6 cm (16&qu...
£20.64
£17.20
|
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
£16.44
£13.70
|
Techair TANB0100 14-15.6" Basic L...
£13.21
£11.01
|
Hot Product
Techair TANZ0140 15-16" Laptop Bag
£13.21
£11.01
|
Recommended
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
£17.82
£14.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1E7D6UT
|
CN31
|
TAR300
|
TANB0100
|
TANZ0140
|
CN414EU
|
| Manufacturer |
HP
|
Targus
|
Targus
|
Techair
|
Techair
|
Targus
|
| Maximum screen size compatibility |
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Toploader bag
|
Toploader bag
|
Briefcase
|
| Brand compatibility |
Universal
|
N/A
|
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
N/A
|
| Product main colour |
Grey
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|





