We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP C6657AE/57 Printhead cartridge color, 500 pages ISO/IEC 24711 17ml for HP DeskJet Series 5550/PhotoSmart 100/PhotoSmart 145/PhotoSmart 7660/PSC 1110
- Original HP 57 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~500 pages); 1 Magenta (~500 pages); 1 Yellow (~500 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Customers doing graphics and text-based documents and photo enthusiasts who want to be able to produce high quality, long-lasting photos, copies or enlargements.
- Depend on Original HP 57 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 500.00 |
| Colour | color |
| Content (ml) | 17.00 |
| SKU | C6657AE |
| EAN | 0884962780664 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Compatible Printers: HP PSC 2410, HP OfficeJet 4215 Series, HP PhotoSmart 245 XI, HP OfficeJet 6150, HP DeskJet 9650, HP PhotoSmart 7960, HP PSC 2400 Series, HP PSC 1315, OTC Flatjet C 680 Series, HP PhotoSmart 130 XI, HP OfficeJet 5500 Series, HP PSC 1315 S, HP PhotoSmart 245, HP OfficeJet 6110, HP PSC 1350, HP PhotoSmart 7660, LSK CD Printer 5000 PRO, LSK CD Printer 5000 Series, HP PSC 2210 V, HP PSC 2200 Series, HP PSC 2110 V, HP DeskJet F 4150, HP PSC 1315 Series, Seiko Precision CD Printer 5000, HP DeskJet 9600 Series, Seiko Precision CD Printer 5000 Series, HP PhotoSmart 7300 Series, HP DeskJet 5551, HP PhotoSmart 7600 Series, HP DeskJet 450 Series, HP DeskJet 450 CI, HP OfficeJet 4115, HP PhotoSmart 7760, HP PhotoSmart 7150, HP PSC 2110, HP DeskJet 5650, HP PSC 2105, HP PSC 2170, HP PSC 2110 XI, HP PSC 1312, HP DeskJet 9680, HP PSC 1355, HP DeskJet 5500 Series, HP PSC 2410 XI, HP PSC 2510 XI, HP PSC 1315 XI, HP PhotoSmart 230 XI, HP DeskJet 5655, HP PSC 2410 Series, OTC Flatjet C 680, HP DeskJet 9680 GP, HP DeskJet 450 WBT, HP PhotoSmart 7345, HP OfficeJet 4110 V, HP PSC 1210, HP DeskJet 5650 W, HP DeskJet 5600 Series, HP PhotoSmart 7550, HP PhotoSmart 7900 Series, HP PSC 1345, HP DeskJet F 4180, HP PSC 1110, HP OfficeJet 5500, HP OfficeJet 5515, HP PSC 2000, HP DeskJet 5850, HP DeskJet F 4185, HP PhotoSmart 7655, HP DeskJet 5550 C, Olivetti JOB-JET M 300, HP DeskJet 450 CBI, HP PSC 2405, HP PSC 2450, HP DeskJet F 4100 Series, HP PhotoSmart 7459, HP PSC 1110 V, LSK CD Printer 5000 Pro Recorder, HP DeskJet F 4175, HP PhotoSmart 7450, HP OfficeJet 4200 Series, HP PhotoSmart 230, HP PSC 1350 Series, HP OfficeJet 4110 Z, HP PSC 1219, HP Fax 1240, HP PSC 1200 Series, HP PhotoSmart 7762 W, HP OfficeJet 4252, HP PhotoSmart 130 Series, HP OfficeJet 4110, Odixion Digistudio 3000, HP PSC 2150, HP PhotoSmart 7200 Series, HP PSC 2510, HP OfficeJet 4105, HP PSC 1110 XI, HP DeskJet F 4172, HP PSC 2210 Series, Output Solutions Flatjet C 680, HP PhotoSmart 240 Series, HP PSC 2175, HP DeskJet F 4194, HP PhotoSmart 7400 Series, HP PhotoSmart 7350, HP PhotoSmart 7100 Series, HP OfficeJet 5505, HP PSC 2210, Seiko Precision CD Printer 5000 PRO, HP OfficeJet 4105 Z, HP Digital Copier 410, HP PhotoSmart 145, HP DeskJet 5552, HP PSC 1100 Series, HP PSC 2500 Series, HP PSC 1340, HP DeskJet F 4155 e, HP PhotoSmart 7700 Series, HP OfficeJet 5510 Series, HP PSC 1217, HP PSC 2550, HP PSC 2100 Series, HP PSC 2110 Series, HP PSC 1350 V, LSK ODP 200, HP OfficeJet 4250, HP DeskJet 9670, HP PhotoSmart 7762, HP PSC 1350 XI, HP OfficeJet 5510, HP DeskJet 5150 W, HP PSC 1210 XI, HP PhotoSmart 7960 GP, HP PSC 2115, HP OfficeJet 4259, Olivetti JOB-JET M 400, LSK CD Printer 5000, OTC Flatjet C 680 XI, HP OfficeJet 4212, HP PSC 2420, Telecom Italia Fax Tiziano, HP PSC 1205, HP OfficeJet 5510 XI, HP PhotoSmart 7450 XI, HP DeskJet F 4140, HP PhotoSmart 140 Series, HP OfficeJet 4215, HP PSC 1315 V, HP PSC 1110 Series, HP DeskJet F 4190, HP OfficeJet 4219, HP DeskJet 5652, HP DeskJet 5151, HP DeskJet 5100 Series, HP OfficeJet 4215 V, HP PSC 2210 XI, HP DeskJet F 4135, HP DeskJet 5550, HP PSC 1310, HP OfficeJet 4110 Series, HP PhotoSmart 145 XI, HP OfficeJet 4255, HP DeskJet 5145, HP PSC 1317, HP DeskJet 5150, HP PhotoSmart 130, HP PhotoSmart 100, HP PhotoSmart 7755, Seiko Precision CD Printer 5000 Pro Recorder, HP OfficeJet 4214, HP PSC 1215, HP Fax 1240 XI, HP OfficeJet 4251, Olivetti JOB-JET P 210, HP OfficeJet 5510 V, HP PhotoSmart 230 Series, HP OfficeJet 4110 XI, HP PhotoSmart 7260, HP Digital Copier Printer 410, HP OfficeJet 4100 Series, HP PSC 2410 V, HP OfficeJet 6110 XI, HP OfficeJet 4215 XI
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Dye-based ink |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink page yield | 500 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Compatibility | HP 57 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736161176, 884962780671, 884962780664 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (999) 808736161176; (UUQ) 884962780671; (UUS) 884962780664 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36.3 mm |
| Weight | 56 g |
| Height | 140.5 mm |
| Depth | 116.1 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 113 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 113 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 808736161176, 884962780671, 884962780664 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (999) 808736161176; (UUQ) 884962780671; (UUS) 884962780664 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 201.6 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 5.5 kg |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP C6657AE/57 Printhead cartridge colo...
£76.94
£64.12
|
HP Q6002A toner cartridge 1 pc(s) Orig...
£84.46
£70.38
|
Bestseller
HP C9372A/72 Ink cartridge magenta 130...
£104.96
£87.47
|
New
HP Q6001A/124A Toner cartridge cyan, 2...
£77.76
£64.80
|
Recommended
HP Q6511X/11X Toner cartridge black, 1...
£112.68
£93.90
|
Hot Product
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
£110.03
£91.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C6657AE
|
Q6002-67902
|
C9372A
|
Q6001A
|
Q6511X
|
C9383A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
Yellow
|
N/A
|
Cyan
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
color
|
N/A
|
magenta
|
cyan
|
black
|
cyan magenta
|
| Content (ml) |
17.00
|
N/A
|
130.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
500.00
|
N/A
|
N/A
|
2000.00
|
12000.00
|
N/A
|





