We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP B7RT7AE/302/304 Printhead cartridge black, 120 pages ISO/IEC 24711 for HP DeskJet 1110/2130/2620/3720/OfficeJet 5200
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230
- 1 Black (~120 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Ink cartridge
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
Compatible Printers: HP Envy 5020 All-ln-One, HP DeskJet 2633, HP OfficeJet 4658, HP Envy 4524 e-All-in-One, HP DeskJet 3760 Series, HP Envy 4526 e-All-in-One, HP Envy 5055 All-ln-One, HP Envy 4520 Series, HP DeskJet 2632, HP DeskJet 3720 blue, HP DeskJet 3636, HP OfficeJet 5220, HP Envy 4525 e-All-in-One, HP DeskJet 2600, HP DeskJet 3762, HP OfficeJet 3832, HP DeskJet 2623, HP DeskJet 2130, HP DeskJet 2621, HP Envy 5034 All-ln-One, HP DeskJet 3635, HP DeskJet 3720 Series, HP Envy 4521 e-All-in-One, HP DeskJet 2630 Series, HP Envy 5000 Series, HP OfficeJet 3838, HP Envy 5032 All-ln-One, HP DeskJet 3631, HP Envy 4522 e-All-in-One, HP DeskJet 3750, HP Envy 4528 e-All-in-One, HP DeskJet 3720 seagrass, HP DeskJet 3733, HP OfficeJet 4656, HP DeskJet 3633, HP Envy 4527 e-All-in-One, HP Envy 5052 All-ln-One, HP OfficeJet 3833, HP OfficeJet 4655, HP DeskJet 2134, HP DeskJet 3764, HP DeskJet 3630, HP OfficeJet 4654, HP DeskJet 1112, HP DeskJet 2100 Series, HP OfficeJet 5200 Series, HP DeskJet 1110, HP DeskJet 2136, HP DeskJet 2634, HP DeskJet 2620, HP DeskJet 3630 Series, HP DeskJet Ink Advantage 3700 MFP, HP DeskJet 2630, HP Envy 5030 All-ln-One, HP OfficeJet 3800 Series, HP DeskJet 2620 Series, HP DeskJet 3730, HP OfficeJet 5232, HP DeskJet 3639, HP OfficeJet 3834, HP DeskJet 3637, HP Envy 4520 e-All-in-One, HP DeskJet 3732, HP OfficeJet 4657, HP OfficeJet 3836, HP OfficeJet 4650 Series, HP DeskJet 2132, HP DeskJet 3720, HP OfficeJet 4650, HP DeskJet 3730 Series, HP DeskJet 2622, HP DeskJet 3760, HP DeskJet 3638, HP OfficeJet 3830, HP Envy 5010 All-ln-One, HP DeskJet 3735, HP OfficeJet 3831, HP DeskJet 3634, HP OfficeJet 3835, HP OfficeJet 5230, HP DeskJet 3632, HP DeskJet 3750 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | HP DeskJet 1110, 2130, 2600, 3630, 3700 series HP ENVY 4520, 5010, 5020, 5030, 5050 series HP OfficeJet 3830, 4650, 5200 series |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Gross weight of outer carton | 3.04 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Gross weight (outer carton) | 3.27 kg (7.2 lbs) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Gross weight of outer carton | 3.04 kg |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Gross weight (outer carton) | 3.27 kg (7.2 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139566, 199764139573, 199764139580, 199764139597, 199764139603 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139566; (30B) 199764139573; (LS1) 199764139580; (LS2) 199764139597; (LS3) 199764139603 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139566, 199764139573, 199764139580, 199764139597, 199764139603 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139566; (30B) 199764139573; (LS1) 199764139580; (LS2) 199764139597; (LS3) 199764139603 |
| Other features | |
| Gross weight of outer carton | 3.04 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Gross weight (outer carton) | 3.27 kg (7.2 lbs) |
| Country of origin | Malaysia |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 183.4 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.4 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet weight (imperial) | 183.4 kg (404.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.4 kg (7.5 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP B7RT7AE/302/304 Printhead cartridge...
£19.69
£16.41
|
Hot Product
HP C6602A Printhead cartridge black 18...
£17.05
£14.21
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£25.28
£21.07
|
Canon 2145B001/PG-37 Printhead cartrid...
£16.38
£13.65
|
Recommended
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£19.25
£16.04
|
Popular
Epson C13T07114H10/T0711H Ink cartridg...
£24.04
£20.03
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B7RT7AE#LS1
|
C6602A
|
C9351AE
|
2145B001
|
0615B001
|
C13T07114H10
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
Epson
|
| Colour |
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
| Content (ml) |
N/A
|
18.00
|
5.00
|
11.00
|
16.00
|
11.10
|
| Capacity |
120.00
|
N/A
|
190.00
|
219.00
|
N/A
|
370.00
|





