We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP B7RT6AE/302/304 Printhead cartridge color, 100 pages ISO/IEC 24711 for HP DeskJet 1110/2130/2620/3720/OfficeJet 5200
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230
- 1 Cyan (~100 pages); 1 Magenta (~100 pages); 1 Yellow (~100 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Ink cartridge
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
Compatible Printers: HP DeskJet Ink Advantage 3700 MFP, HP DeskJet 3760, HP Envy 5030 All-ln-One, HP DeskJet 1110, HP DeskJet 3750 Series, HP DeskJet 3730, HP DeskJet 3631, HP Envy 4526 e-All-in-One, HP DeskJet 3732, HP OfficeJet 3838, HP DeskJet 3733, HP DeskJet 3637, HP DeskJet 2622, HP OfficeJet 5232, HP DeskJet 2621, HP OfficeJet 3832, HP OfficeJet 3834, HP DeskJet 2633, HP Envy 5055 All-ln-One, HP Envy 5034 All-ln-One, HP DeskJet 3764, HP OfficeJet 5220, HP OfficeJet 4658, HP DeskJet 2100 Series, HP OfficeJet 5230, HP OfficeJet 4654, HP Envy 4520 e-All-in-One, HP DeskJet 2632, HP DeskJet 2600, HP Envy 4527 e-All-in-One, HP DeskJet 3635, HP DeskJet 1112, HP DeskJet 3636, HP DeskJet 3638, HP DeskJet 3720 Series, HP DeskJet 2620, HP DeskJet 2134, HP DeskJet 3720, HP DeskJet 2630, HP Envy 5032 All-ln-One, HP Envy 4521 e-All-in-One, HP DeskJet 2132, HP DeskJet 3639, HP OfficeJet 3831, HP OfficeJet 4650 Series, HP Envy 5052 All-ln-One, HP OfficeJet 3836, HP Envy 4524 e-All-in-One, HP DeskJet 3760 Series, HP OfficeJet 3833, HP DeskJet 2130, HP Envy 4528 e-All-in-One, HP DeskJet 3634, HP Envy 4525 e-All-in-One, HP DeskJet 3630 Series, HP DeskJet 3750, HP OfficeJet 5200 Series, HP OfficeJet 3835, HP DeskJet 2623, HP DeskJet 2620 Series, HP DeskJet 3632, HP OfficeJet 4656, HP DeskJet 3735, HP DeskJet 3730 Series, HP Envy 5020 All-ln-One, HP DeskJet 3762, HP DeskJet 3633, HP OfficeJet 3830, HP OfficeJet 3800 Series, HP Envy 4520 Series, HP OfficeJet 4655, HP Envy 5010 All-ln-One, HP DeskJet 3630, HP OfficeJet 4657, HP DeskJet 3720 blue, HP DeskJet 2634, HP Envy 5000 Series, HP OfficeJet 4650, HP DeskJet 2136, HP DeskJet 3720 seagrass, HP DeskJet 2630 Series, HP Envy 4522 e-All-in-One
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Colour ink page yield | 100 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | HP DeskJet 1110, 2130, 2600, 3630, 3700 series HP ENVY 4520, 5010, 5020, 5030, 5050 series HP OfficeJet 3830, 4650, 5200 series |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Gross weight of outer carton | 3.18 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 190.4 kg (419.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Gross weight (outer carton) | 3.41 kg (7.52 lbs) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Gross weight of outer carton | 3.18 kg |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 190.4 kg (419.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Gross weight (outer carton) | 3.41 kg (7.52 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139511, 199764139528, 199764139535, 199764139542, 199764139559 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139511; (30B) 199764139528; (LS1) 199764139535; (LS2) 199764139542; (LS3) 199764139559 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139511, 199764139528, 199764139535, 199764139542, 199764139559 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139511; (30B) 199764139528; (LS1) 199764139535; (LS2) 199764139542; (LS3) 199764139559 |
| Other features | |
| Gross weight of outer carton | 3.18 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Gross weight (outer carton) | 3.41 kg (7.52 lbs) |
| Country of origin | Malaysia |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet weight (imperial) | 190.4 kg (419.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 48 pc(s) |
| Pallet gross weight | 190.4 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.55 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 588 x 198 x 172 mm |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet weight (imperial) | 190.4 kg (419.9 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.55 kg (7.83 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP B7RT6AE/302/304 Printhead cartridge...
£19.73
£16.44
|
Recommended
HP C6602A Printhead cartridge black 18...
£17.05
£14.21
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£25.28
£21.07
|
Popular
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
£21.06
£17.55
|
Epson C13T55944010/T5594 Ink cartridge...
£17.34
£14.45
|
Bestseller
HP C8842A Printhead cartridge black, V...
£27.84
£23.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B7RT6AE#LS1
|
C6602A
|
C9351AE
|
2146B001
|
C13T55944010
|
C8842A
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
Canon
|
Epson
|
HP
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Yellow
|
N/A
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
| Colour |
color
|
black
|
black
|
color
|
yellow
|
black
|
| Content (ml) |
N/A
|
18.00
|
5.00
|
9.00
|
13.00
|
40.00
|
| Capacity |
100.00
|
N/A
|
190.00
|
207.00
|
N/A
|
220.00
|





