We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 1TB SATA 6Gb/s 7200 Hard Drive
SKU
LQ037AT
£187.27
£156.06
In stock
0 available
SKU: LQ037AT
EAN: 0886111557868
1TB SATA 6Gb/s 7200 Hard Drive1TB SATA 6Gb/s 7200 Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | LQ037AT |
| EAN | 0886111557868 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
SATA 7200 rpm drives are our standard high bandwidth hard drive storage options; most workstation models are also available with high performance 10K rpm rotation speeds. Storage capabilities range up to a massive 2.0 TB.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 4.7 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Certification | RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Number of pins | 7 |
| Compatible products | HP Z210 HP Z210 |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| Certification | RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Number of pins | 7 |
| HP segment | Business |
| Compatible products | HP Z210 HP Z210 |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Internal | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Data transfer rate | 4.7 Gbit/s |
| Certification | RoHS |
| Internal | Yes |
| Number of pins | 7 |
| Compatible products | HP Z210 HP Z210 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP 1TB SATA 6Gb/s 7200 Hard Drive
£187.27
£156.06
|
Bestseller
DELL 2TB SAS 7200rpm internal hard dri...
£185.68
£154.73
|
Hot Product
DELL 67TMT internal hard drive 2 TB 72...
£187.27
£156.06
|
New
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£244.40
£203.67
|
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£272.96
£227.47
|
Recommended
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£271.38
£226.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LQ037AT
|
R755K
|
67TMT
|
FRU81Y9691
|
81Y9691
|
00Y2430
|
| Manufacturer |
HP
|
DELL
|
DELL
|
Lenovo
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
N/A
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





