We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
GP Batteries Lithium Cell CR2430 Single-use battery
SKU
2185
£3.18
£2.65
In stock
0 available
SKU: 2185
EAN: 4891199003738
GP Electronic Device Battery - CR2430GP Electronic Device Battery - CR2430
Category: non-rechargeable batteries
| Battery technology | Lithium |
|---|---|
| Battery type | Single-use battery |
| SKU | 2185 |
| EAN | 4891199003738 |
| Manufacturer | GP Batteries |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Lithium Cell |
GP Electronic Device batteries supply power to a wide range of small electronic devices, from calculators, toys and keyless entry systems to electronic books. They are all powered by small but powerful button cells manufactured by GP Batteries
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | CR2430 |
| Battery type | Single-use battery |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 5 pc(s) |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Product colour | Stainless steel |
| Battery life | 10 year(s) |
| Battery technology | Lithium |
| Features | |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery life | 10 year(s) |
| Package type | Blister |
| Battery voltage | 3 V |
| Number of batteries included | 5 pc(s) |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Product colour | Stainless steel |
| Battery technology | Lithium |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Shape | Round |
| Other features | |
| Shape | Round |
| Battery form factor | Button/coin |
| Battery type | Single-use battery |
You may also be interested in
| Product |
New
GP Batteries Lithium Cell CR2430 Singl...
£3.18
£2.65
|
Recommended
Duracell Specialties - Electronics bat...
£4.63
£3.86
|
Popular
Duracell Specialties N Single-use batt...
£3.08
£2.57
|
Hot Product
Duracell Specialties - Electronics bat...
£3.08
£2.57
|
Bestseller
Energizer CR2032 FSB Single-use batter...
£2.96
£2.47
|
Energizer EN-629564
£3.32
£2.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2185
|
75053932
|
81223600
|
75072667
|
624835
|
629564
|
| Manufacturer |
GP Batteries
|
Duracell
|
Duracell
|
Duracell
|
Energizer
|
Energizer
|
| Battery type |
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|
Lithium
|
Lithium
|
Alkaline
|





